Czas pracy kierowców - Dodatek nr 7 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 7 (265) z dnia 1.04.2010
Okresy zaliczane do czasu pracy
Czas pracy to okres pozostawania przez kierowcę w dyspozycji pracodawcy w trakcie wykonywania całego zadania przewozowego, a więc obejmujący różne czynności oprócz prowadzenia pojazdu, a w tym m.in.:
-
załadunki i rozładunki lub nadzór nad ich wykonywaniem,
-
nadzór lub pomoc wsiadającym (wysiadającym),
-
czynności spedycyjne, administracyjne,
-
obsługę codzienną pojazdu czy utrzymanie go w czystości,
-
inne prace podejmowane w celu wykonania zadania przewozowego lub zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, pojazdu lub ładunku.
Ważne: Katalog czynności zaliczanych do czasu pracy nie jest zamknięty, a więc również inne zadania podejmowane w celu wykonania przewozu powinny zostać zaliczone do czasu pracy kierowcy. |
Ustawa o czasie pracy kierowców przewiduje dodatkowo dwie charakterystyczne instytucje - gotowość do wykonywania pracy (art. 6 ust. 2) oraz pozostawanie w dyspozycji pracodawcy (art. 10), które przy spełnieniu pewnych warunków są zaliczane do czasu pracy kierowcy.
Gotowość do wykonywania pracy to czas poza obowiązującym kierowcę rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na swoim stanowisku pracy, będąc gotowym do podjęcia pracy, której czas wykonania nie jest dokładnie znany.
|
Przykład |
|
Ze względu na słabe hamulce w ciężarówce kierowca po zakończeniu pracy w poniedziałek, na polecenie pracodawcy, pojechał do warsztatu samochodowego w celu ich sprawdzenia. W warsztacie kierowca spędził 2 godziny nadzorując pracę mechanika. Cały czas tego zadania należy potraktować jako czas gotowości do pracy, gdyż przypadł on poza rozkładem, a kierowca pozostawał na stanowisku pracy, tak więc trzeba go zaliczyć do czasu pracy kierowcy.
Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy to z kolei okresy przypadające w ramach rozkładu czasu pracy obowiązującego kierowcę, w trakcie których nie wykonuje on pracy i nie musi przebywać na swoim stanowisku pracy, ale jednocześnie musi być przygotowany do rozpoczęcia kolejnego okresu prowadzenia pojazdu lub innej pracy. Okresy takie, przypadające poza rozkładem czasu pracy, wlicza się do czasu dyżuru kierowcy, a w przypadku kierowców zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy rozdziela się je na dwie części:
-
czas do 8 godzin w danym dniu wlicza się do czasu pracy kierowcy, jeśli ten nie wypracował w tym dniu 8 godzin,
-
pozostały okres dyspozycji wlicza się do czasu dyżuru.
Wskazanymi przez ustawodawcę przykładami dyspozycji są: oczekiwanie na przejściach granicznych czy w związku z ograniczeniami w ruchu oraz okresy transportowania samochodu na promie (w pociągu).
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|