Gazeta Podatkowa nr 49 (986) z dnia 20.06.2013
Dokumentowanie czasu pracy przedsiębiorcy wykonującego przewozy drogowe
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie transportu. Niedługo zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców. W jaki sposób, jako właściciel firmy wykonujący przewozy drogowe, będę obowiązany dokumentować czas pracy?
Zmiany ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców będą obowiązywały od 16 lipca 2013 r. Ustawa o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155) będzie od tej daty regulowała czas pracy przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe oraz osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących przewozy drogowe (w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy o transporcie drogowym, Dz. U. z 2012 r. poz. 1265 ze zm.), na jego rzecz.
Po zmianie przepisów przedsiębiorcy wykonujący osobiście przewozy drogowe będą obowiązani sami dla siebie ewidencjonować czas pracy (art. 26d ust. 2 ustawy o czasie pracy kierowców). Także wobec osób samozatrudnionych, wykonujących osobiście przewozy drogowe na rzecz przedsiębiorcy, ewidencję czasu pracy prowadzi ten przedsiębiorca. Dokumentowanie czasu pracy tych dwóch grup kierowców (przedsiębiorców wykonujących przewozy drogowe osobiście oraz samozatrudnionych wykonujących przewozy na rzecz przedsiębiorcy) odbywa się w oparciu o art. 25 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców. Ewidencja czasu pracy może mieć formę:
1) zapisów na wykresówkach,
2) wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
3) plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
4) innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności,
5) rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1-4.
Ewidencję czasu pracy sporządzoną w jednej z wymienionych form przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać przez okres dwóch lat po zakończeniu okresu nią objętego. Ponadto podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy, wydaje samozatrudnionym kierowcom wykonującym przewozy drogowe na jego rzecz, kopię ewidencji czasu pracy.
Należy zaznaczyć, że od 16 lipca 2013 r. po zmianie ustawy o transporcie drogowym przedsiębiorcy wykonujący przewozy drogowe osobiście oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące na jego rzecz przewozy drogowe, w zakresie czasu pracy będą podlegali kontroli Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|