Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (820) z dnia 10.10.2013
Czy ostatnie zmiany dotyczące czasu pracy obejmują również kierowców?
Zatrudniamy w firmie kilku kierowców samochodów ciężarowych. Czy ostatnie zmiany uelastyczniające zasady rozliczania czasu pracy dotyczą również tych osób?
Nie. Zasady ustalania i rozliczania czasu pracy kierowców, w tym samochodów ciężarowych, nie są określone przepisami Kodeksu pracy, którego dotyczą wspomniane zmiany.
Zmiany, o których mowa w pytaniu, zostały wprowadzone ustawą z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz. U. poz. 896). Weszły one w życie z dniem 23 sierpnia br.
Nowelizacja Kodeksu pracy nie ma wpływu na zasady rozliczania czasu pracy kierowców, ponieważ ten temat regulują odrębne przepisy, a mianowicie ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.). Co ważne, obejmuje ona nie tylko czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie umów o pracę, a więc pracowników zatrudnianych na stanowisku kierowcy, ale również:
- przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265 ze zm.),
- osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe, w rozumieniu przywołanych wyżej przepisów ustawy o transporcie drogowym, na jego rzecz; mowa jest tu głównie o osobach zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Dwie ostatnie grupy objęte zostały jurysdykcją ustawy o czasie pracy kierowców dopiero od 16 lipca 2013 r. Jest to więc dość nowa zmiana. Dlatego warto na nią zwrócić uwagę.
W art. 4 ustawa o czasie pracy kierowców nakazuje posiłkować się przepisami Kodeksu pracy tylko w kwestiach w niej nieuregulowanych. W związku z tym, że zasady ustalania i rozliczania czasu pracy kierowców szczegółowo określa ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r., przepisy Kodeksu pracy, w tym te ostatnio znowelizowane, nie mają tu zastosowania.
Czas pracy kierowcy nadal więc nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Tygodniowy czas pracy wraz z godzinami nadliczbowymi nie może z kolei przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Może być on przedłużony do 60 godzin pod warunkiem, że średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin we wspomnianym okresie rozliczeniowym.
Są to tzw. podstawowe normy czasu pracy kierowców wynikające z art. 11 i 12 ustawy o czasie pracy kierowców.
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|