Gazeta Podatkowa nr 23 (1689) z dnia 19.03.2020
Wymogi formalne przy wprowadzeniu ruchomego czasu pracy
Chcemy wprowadzić w firmie ruchomy rozkład czasu pracy, ale tylko na dwóch stanowiskach. Czy musimy w tym celu zawrzeć porozumienie z przedstawicielami pracowników? Czy może wystarczy do regulaminu pracy wprowadzić odpowiednie zapisy o ruchomym rozkładzie?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien dopełnić wymogu zawarcia porozumienia z przedstawicielami pracowników, chyba że wniosek o zastosowanie ruchomego rozkładu będzie pochodził od zainteresowanego pracownika.
Ruchoma organizacja czasu pracy może być stosowana na podstawie art. 1401 K.p., zgodnie z którym ruchomy rozkład może polegać na rozpoczynaniu pracy w:
- różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia, według z góry określonego rozkładu,
- wyznaczonym przez pracodawcę przedziale czasowym, o godzinie wybranej przez pracownika.
Generalnie uregulowanie systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych następuje w przepisach zakładowych (w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy) bądź w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym i nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy. Ta ogólna zasada, zawarta w art. 150 § 1 K.p., stosowana jest jednak z zastrzeżeniem art. 150 § 3 i 5 K.p., który dotyczy wprowadzenia ruchomego rozkładu czasu pracy. Przepis art. 150 § 3 K.p. ustala trzy tryby wdrożenia ruchomego czasu pracy, tj. poprzez:
- odpowiedni zapis w układzie zbiorowym pracy,
- zawarcie porozumienia z zakładową organizacją związkową lub z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy,
- zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy - jeżeli nie jest możliwe zawarcie porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi lub w razie ich braku.
Zupełnie odrębną podstawą wprowadzenia ruchomego rozkładu jest art. 150 § 5 K.p., który umożliwia zastosowanie tej organizacji czasu pracy na wniosek pracownika. Nie trzeba wówczas dopełniać formalności określonych w art. 150 § 3 K.p.
Ruchomy rozkład wprowadzony na wniosek pracownika dotyczy tylko jego i traci aktualność w razie zmiany pracownika na stanowisku pracy.
Reasumując, moim zdaniem, wprowadzenie zapisu o ruchomym rozkładzie do regulaminu pracy nie jest wystarczające do skutecznego wdrożenia takiego rozkładu. Konieczne jest zastosowanie art. 150 § 3 lub § 5 K.p. W razie złożenia wniosku przez pracownika trzeba pamiętać, że po zakończeniu przez niego pracy na stanowisku objętym ruchomym rozkładem, dalsze stosowanie tej organizacji czasu pracy wymaga złożenia wniosku przez następnego pracownika, który podejmie pracę na tym stanowisku.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|