Gazeta Podatkowa nr 66 (2149) z dnia 14.08.2024
Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla młodocianego
Od września 2024 r. zatrudnimy dwóch pracowników młodocianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Wiemy, że ich zajęcia w szkole będą zaliczane do czasu pracy. Jak w takim razie powinna wyglądać ewidencja czasu pracy dla młodocianych?
Szczegółowy zakres ewidencji czasu pracy określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 535). Zgodnie z § 6 tego aktu wspomniana ewidencja zawiera informacje m.in. o:
- liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,
- czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Pracodawca, wypełniając kartę ewidencji czasu pracy dla młodocianego (która zasadniczo jest taka sama, jak dla ogółu pracowników), podaje m.in. liczbę przepracowanych godzin oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Wskazując te dane, powinien mieć na uwadze, że zgodnie z art. 202 K.p. czas pracy młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, którzy:
- nie ukończyli 16 lat, nie może przekraczać 6 godzin (co daje 30 godzin tygodniowo),
- ukończyli 16 lat, nie może przekraczać 8 godzin na dobę (co daje 40 godzin tygodniowo).
Co ważne, do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy (art. 202 § 3 K.p.). Zajęcia w szkole zalicza się więc do ww. norm czasu pracy młodocianego.
Konieczność uwzględnienia art. 202 § 3 K.p. przy wypełnianiu karty ewidencji czasu pracy dla młodocianego oznacza, moim zdaniem, że:
- w dniach, w których młodociany odbywa tylko zajęcia w szkole, godziny tych zajęć (zgodnie z planem lekcji) powinny być odnotowane tak jak godziny pracy, tj. ze wskazaniem godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy (tu: zajęć) i liczby godzin pracy (tu: zajęć),
- w dniach, w których młodociany ma zaplanowaną pracę i zajęcia w szkole, godziny pracy powinny być odnotowane w rubryce do tego przeznaczonej, a godziny zajęć w rubryce, gdzie wykazuje się zwolnienia od pracy, w tym ich rodzaj i wymiar. Zgodnie bowiem z art. 198 K.p. pracodawca jest zobowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas niezbędny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się.
Przy wprowadzaniu do karty ewidencji czasu pracy danych o zajęciach w szkole warto opatrzyć je odpowiednim symbolem, np. S (szkoła). Symbol ten wraz z wyjaśnieniem, co oznacza, należy też umieścić w rubryce przeznaczonej do wykazywania różnych oznaczeń i symboli stosowanych w danej karcie. W mojej ocenie warto też przy imieniu i nazwisku pracownika podawanym w nagłówku karty zaznaczyć, że jest to pracownik młodociany.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|