Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (614) z dnia 10.10.2024
Indywidualny rozkład czasu pracy tylko w ramach systemu czasu pracy, którym objęty jest pracownik
Magazynier zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy z maksymalnie 12-godzinną dniówką, przedłożył wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy (w trybie art. 142 K.p.), z którego wynika, że chciałby, aby jego dniówki były wydłużone do 24 godzin. Czy możemy przychylić się do jego prośby?
Przepis art. 142 K.p. daje pracownikowi możliwość zwrócenia się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu jego czasu pracy. Wniosek taki nie jest dla pracodawcy wiążący, jednak jeśli zdecyduje się go uwzględnić, organizacja pracy w ramach takiego indywidualnego rozkładu powinna być ustalona w ramach systemu czasu pracy, którym objęty jest wnioskujący pracownik.
Oznacza to, że Czytelnik nie może uwzględnić wniosku pracownika, ponieważ wersja równoważnego systemu czasu pracy, o którym mowa w art. 135 K.p. i którym pracownik jest objęty, przewiduje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, maksymalnie do 12 godzin. Z kolei na przedłużenie dniówki do 24 godzin pozwala zupełnie inny system czasu pracy, o którym mowa w art. 137 K.p. (też nazywany równoważnym). Ta wersja systemu równoważnego może być jednak stosowana do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|