Gazeta Podatkowa nr 62 (1207) z dnia 3.08.2015
Normy czasu pracy niepełnosprawnego przy niepełnym etacie
Zatrudniamy pracownika na pół etatu. Ostatnio przedłożył on orzeczenie o przyznaniu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wymiar etatu nie został zmieniony. Jakie w tej sytuacji obowiązują go normy czasu pracy - obniżone, tak jak dla wszystkich niepełnosprawnych, czy dodatkowo obniżone do wymiaru etatu?
Normy czasu pracy dla pracowników o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, co do zasady, wynoszą 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień (art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
W przypadku pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu w praktyce może pojawić się pytanie, czy wskazane normy ulegają dodatkowemu obniżeniu poprzez ustalenie ich w proporcji do wymiaru niepełnego etatu. Na ten temat wypowiedziało się Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w opinii z dnia 18 kwietnia 2014 r. (znak: BON-I-52311-76-2-WK/14). Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uznał w niej, że w przypadku niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym zatrudnionego na część etatu, normy wskazane w art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji należy dodatkowo obniżyć odpowiednio do wymiaru etatu. W konsekwencji normy te ulegają podwójnemu obniżeniu i wynoszą przy 1/2 etatu 3,5 godziny na dobę i 17,5 godziny na tydzień. Pełnomocnik zastrzegł przy tym, że dzienna norma czasu pracy takiej osoby nie może przekraczać 7 godzin.
Wymiar etatu nie ma wpływu na normy czasu pracy, pozostają one takie same dla pracowników pełnoetatowych i niepełnoetatowych.
Zaprezentowane stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych może budzić zastrzeżenia. Nie bierze ono pod uwagę, iż normy czasu pracy mają charakter uniwersalny, odnosząc się do maksymalnego obciążenia pracą w skali doby, tygodnia i okresu rozliczeniowego. Nie mają one powiązania z wymiarem etatu, który wpływa na wymiar dobowy danego pracownika. Ponadto gdyby zatrudnienie na część etatu powodowało obniżenie norm czasu pracy, ustalenie limitu godzin w umowie o pracę niepełnoetatowca straciłoby swój sens, gdyż każda godzina pracy ponad normy obniżone do wymiaru etatu stanowiłaby nadgodzinę, za którą pracownik z mocy prawa miałby roszczenie o normalne wynagrodzenie i dodatki. Dlatego należy przyjąć, że w przypadku pracownika, o którym mowa w pytaniu, obowiązują normy wynoszące odpowiednio 7 i 35 godzin.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|