Gazeta Podatkowa nr 91 (1236) z dnia 12.11.2015
Skrócenie czasu pracy
Długoletni pracownik ma obecnie problem z dotarciem do zakładu pracy i chce rozpoczynać pracę o godz. 730 i pracować do 1500. Niedopracowane pół godziny dziennie chciałby odrabiać w ramach jednego, osobno wyznaczonego dnia. W firmie obowiązuje podstawowa organizacja pracy, w rozkładzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. Możliwe jest ustalenie dla pracownika indywidualnego rozkładu czasu pracy. Czy może on wynosić po 7,5 godziny na dobę? Jak miałby odrabiać niedopracowany czas?
Przepisy Kodeksu pracy nie regulują bezpośrednio podstawowego systemu czasu pracy. Przykładem pracy w takiej organizacji jest praca od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę w stałych godzinach. Przy czym ustalenie soboty jako dnia wolnego wynikającego z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie musi być zasadą. Taki dzień wolny może być wyznaczony w dowolnym dniu roboczym (od poniedziałku do soboty) lub w różnych dniach w różnych tygodniach.
W podstawowej organizacji czasu pracy obowiązują normy czasu pracy wskazane w art. 129 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Zatem pracowników zatrudnionych w takim systemie obowiązują normy: 8 godzin pracy na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Norma dobowa jest normą sztywną. Natomiast norma tygodniowa ma charakter elastyczny, co pozwala pracodawcy na pewną swobodę w dysponowaniu nominalnym czasem pracy w danym okresie rozliczeniowym. Nie może on jednak naruszać puli przysługujących pracownikowi dni wolnych od pracy, wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik chciałby pracować po 7,5 godziny przez 5 dni w tygodniu, a w jednym innym dniu odrabiać półgodzinne zaległości z pięciu dni pracy w tygodniu. Oznacza to pracę przez sześć dni w tygodniu przynajmniej raz na jakiś czas. Na takie planowanie czasu pracy nie pozwala art. 129 § 1 K.p. Rozkład czasu pracy w systemie podstawowym przewidujący pracę przez 6 dni w tygodniu oznacza bowiem złamanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Bez zmiany systemu czasu pracy w omawianej sytuacji możliwe jest więc:
- ustalenie pracownikowi indywidualnego rozkładu czasu pracy na 8 godzin lub
- zmniejszenie wymiaru etatu do 0,94 etatu.
Możliwa jest także zmiana systemu czasu pracy np. na równoważny, który w wariancie podstawowym pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|