Gazeta Podatkowa nr 30 (1280) z dnia 14.04.2016
Czas pracy pracownika w systemie podstawowym
Prowadzę zakład fryzjerski. Zatrudniam jedną pracownicę na pełny etat. Czy może ona wykonywać pracę od wtorku do soboty, w rozkładzie: po 8 godzin od wtorku do piątku i przez 5 godzin w sobotę? Czy może należy wydłużyć jej w trzech dniach w tygodniu pracę do 9 godzin, w jednym dniu będzie pracować przez 8 godzin i w sobotę 5 godzin?
W systemie podstawowym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Przy czym dobowy wymiar czasu pracy w tej organizacji nie może przekraczać 8 godzin. Zatem nie ma możliwości przedłużenia w nim czasu pracy np. do 9 godzin na dobę zgodnie z rozkładem, bo będzie to praca w nadgodzinach. Pracy nadliczbowej nie można planować, tylko powinna ona wynikać z doraźnych potrzeb pracodawcy.
W omawianej sytuacji zaplanowanie pracownicy pracy zgodnie z rozkładem na 5 dni w tygodniu od wtorku do piątku po 8 godzin i w soboty po 5 godzin w pełnym wymiarze czasu pracy nie pozwoli na wypracowanie obowiązującego wymiaru czasu pracy. Średnio w tygodniu pracownica przepracuje tylko 37 godzin. Taki rozkład może pozostać, pod warunkiem, że pracodawca zapłaci pracownicy za godziny niedopracowane do pełnego wymiaru. Ale taka sytuacja nie jest korzystna dla pracodawcy, gdyż musi wtedy ponieść koszty za pracę niewykonaną wskutek błędnego zaplanowania czasu pracy pracownika.
Dla pełnego wykorzystania czasu pracy pracodawca, o którym mowa w pytaniu, powinien rozważyć dwie opcje:
- zmniejszenie pracownicy wymiaru etatu do 0,93 lub
- wprowadzenie przy pełnym etacie systemu równoważnego.
System równoważny w wersji podstawowej dopuszcza przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy w firmie, w której nie obowiązuje układ zbiorowy pracy lub nie ustalono regulaminu pracy następuje na podstawie obwieszczenia o czasie pracy. System ten pozwala na elastyczne planowanie pracy pracownika w różnych wymiarach dobowych, maksymalnie do 12 godzin.
Przy wprowadzeniu w firmie systemu równoważnego możliwa byłaby praca w drugim rozkładzie wskazanym w pytaniu, jednak w ramach obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|