Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (315) z dnia 1.05.2012
Odpoczynek tygodniowy a okres rozliczeniowy
Zatrudniamy dozorców w równoważnym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. W jaki sposób należy liczyć dla nich tygodniowy okres odpoczynku?
Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 K.p.). Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 600 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. W przypadku wykonywania dozwolonej pracy w niedzielę, odpoczynek tygodniowy może przypaść w innym dniu tygodnia.
Jak wynika z definicji ustawowych zawartych w art. 128 § 3 K.p., do celów rozliczania czasu pracy pracownika:
- przez dobę - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- przez tydzień - należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.
W każdym z tygodni (czyli 7-dniowym odcinku czasu) okresu rozliczeniowego poczynając od pierwszego dnia tego okresu, pracownik powinien korzystać z odpoczynku tygodniowego.
Ważne: Nie jest dopuszczalna taka organizacja pracy, w której przez cały tydzień "rozliczeniowy" pracownik świadczy pracę bez odpoczynku tygodniowego. |
Odpoczynek tygodniowy w praktyce jest to dzień wolny od pracy (czyli 24 godziny wolne od pracy przypadające po zakończeniu doby pracowniczej), "przylegający" do odpoczynku dobowego z poprzedniej doby pracowniczej, wynoszącego nie mniej niż 11 godzin.
Odpoczynek tygodniowy można skrócić (nie mniej niż do 24 godzin) tylko:
- wobec pracowników zarządzających zakładem pracy,
- przy prowadzeniu akcji ratowniczej lub usuwaniu skutków awarii,
- w razie zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.
Kodeksowe regulacje czasu pracy nie zezwalają na udzielenie pracownikowi odpoczynku tygodniowego krótszego niż 24 godziny.
Przykład |
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym, świadczy pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. W niedzielę, która jest dla niego dniem wolnym, został wezwany do pracy w celu usunięcia awarii, co trwało 4 godziny (od 800 do 1200). U pracodawcy niedziela obejmuje 24 kolejne godziny poczynając od godziny 600 kalendarzowej niedzieli.
Wskutek pracy nadliczbowej odpoczynek tygodniowy pracownika nie obejmował całej niedzieli. Jednak prawo pracownika do odpoczynku nie zostało naruszone. Praktycznie rozpoczął się on bowiem o 1500 w piątek i trwał do 800 w niedzielę nieprzerwanie przez 41 godzin.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|