Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (322) z dnia 10.08.2012
Dopuszczalność wyjść prywatnych w godzinach pracy
Czy pracodawca może zwolnić pracownika na część dnia pracy z dowolnej wskazanej przez niego przyczyny? Jeżeli tak, to jak powinien wyglądać wniosek pracownika w tej sprawie?
Powszechne przepisy prawa nie regulują kwestii krótkotrwałych zwolnień od pracy na wniosek pracownika z przyczyn osobistych (tzw. wyjść prywatnych). Ich udzielanie ma charakter uznaniowy i zależy od pracodawcy, który może usprawiedliwić każdą nieobecność pracownika. Forma wniosku w tej sprawie powinna wynikać z regulacji wewnątrzzakładowych.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek ten wynika z przepisów prawa. Tak stanowi przepis § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 z późn. zm.), dalej rozporządzenia. Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Ważne: Pracownik może opuścić miejsce pracy z przyczyn osobistych wyłącznie za wiedzą i zgodą pracodawcy albo bezpośredniego przełożonego lub innego upoważnionego pracownika. |
Zasady udzielania pracownikom pozwolenia na wyjście prywatne powinny być przedmiotem regulacji wewnątrzzakładowych. W praktyce stosunkowo często ma miejsce utrwalony zwyczaj, polegający na ustnym powiadamianiu bezpośredniego przełożonego o potrzebie załatwienia w czasie pracy sprawy prywatnej oraz uzyskaniu jego pozwolenia na opuszczenie zakładu, z ewentualnym wpisem w specjalnie dla tego celu zaprowadzonej ewidencji wyjść. Biorąc pod uwagę przepisy art. 29 § 3 oraz art. 1041 § 1 pkt 9 K.p., które wskazują sposób określenia obowiązków pracownika w przedmiocie przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, praktyka ta jest dopuszczalna, jednak powinna wynikać z regulaminu pracy lub informacji o warunkach zatrudnienia.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|