Gazeta Podatkowa nr 72 (904) z dnia 6.09.2012
Obniżenie czasu pracy pracownicy karmiącej piersią
Zatrudniamy pracownicę, która po urodzeniu dziecka i 2-miesięcznym urlopie wychowawczym wraca do pracy. Złożyła pracodawcy wniosek o obniżenie na okres 12 miesięcy wymiaru czasu pracy z pełnego do 7/8. Jeżeli wystąpi także o udzielenie przerw na karmienie, to ile godzin dziennie powinna faktycznie pracować?
W omawianym przypadku wystąpi zmniejszenie czasu pracy pracownicy w oparciu o dwie podstawy prawne.
Pierwsza dotyczy obniżenia wymiaru czasu pracy na warunkach określonych w art. 1867 K.p. Może z niego skorzystać pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, po złożeniu pracodawcy pisemnego wniosku o obniżenie etatu do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek pracownika wiąże pracodawcę. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownik składa na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Jeżeli termin ten nie zostanie dochowany, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od złożenia wniosku.
Natomiast druga regulacja prawna dotycząca zmniejszenia czasu pracy pracownicy, przewiduje przerwy przeznaczone na karmienie dziecka piersią. Jak wynika z art. 187 K.p. pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, a karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw po 45 minut każda. Przerwy te, na wniosek pracownicy, mogą być udzielane łącznie. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie, a gdy jest on krótszy niż 4 godziny, przerwa taka nie przysługuje.
Obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do 7/8 etatu powoduje, że dobowy czas pracy pracownicy wynosi 7 godzin. Pracując 7 godzin na dobę pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch przerw na karmienie w wymiarze pół godziny każda, co łącznie daje 1 godzinę. Po zmniejszeniu dobowego czasu pracy wynoszącego 7 godzin o 1 godzinę przerw na karmienie, dobowy czas pracy pracownicy wynosi 6 godzin. Przerwy te pracownica może wykorzystać w ten sposób, że będzie np. przychodziła do pracy o godzinę później lub wychodziła z niej o godzinę wcześniej.
Należy dodać, że w omawianej sytuacji pracodawca proporcjonalnie zmniejszy wysokość wynagrodzenia pracownicy, ale jedynie za czas obniżenia wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Przerwy na karmienie nie powodują takiego zmniejszenia, gdyż są wliczane do czasu pracy, za który pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|