Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (326) z dnia 10.10.2012
Zadaniowy czas pracy kierownika
Zgodnie z regulaminem organizacyjnym kierownik ośrodka pomocy społecznej kieruje pracą jednostki przy pomocy zastępcy. Ponieważ praca często wykonywana jest poza ośrodkiem, proszę o wyjaśnienie, czy zastępca kierownika może pracować w zadaniowym czasie pracy?
Zatrudnienie zastępcy kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie zadaniowego czasu pracy jest, co do zasady, możliwe. Konieczne jest jednak skonkretyzowanie jego obowiązków. Ustanowienie zadaniowego czasu pracy wymaga wskazania czynności, które powinien wykonywać pracownik, ponieważ decydują one o wymiarze jego czasu pracy.
Pracodawca może stosować system zadaniowego czasu pracy tylko w sytuacjach uzasadnionych rodzajem pracy, jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. W myśl art. 140 K.p. pracodawca po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 K.p. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 września 2009 r. (sygn. akt II PK 72/09) stwierdzając, że: "Zadaniowy czas pracy w szczególności przeznaczony jest dla prac prowadzonych nierytmicznie, prac prowadzonych poza kolektywną pracą skooperowaną (...).".
Ważne: Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony wówczas, gdy nie ma potrzeby ustalania ścisłych granic czasowych przebywania pracownika w zakładzie pracy. Natomiast dokładny czas i sposób realizacji obowiązków pozostawiony jest decyzji pracownika, który sam określa w jakim czasie i jak wykona nałożone na niego zadania. |
W systemie zadaniowego czasu pracy, rozkład zadań i czas ich realizacji jest ustalany bezpośrednio przez samego pracownika.
Dla zastosowania zadaniowego czasu pracy konieczne jest określenie zadań pracownika w akcie (lub aktach) kreujących treść jego stosunku pracy (w umowie o pracę, w zakresie czynności danego pracownika, czy w regulaminie pracy). Natomiast zadania te nie mogą być ustalane w sposób doraźny, poprzez wydawanie każdego dnia poleceń przez przełożonego. Wskazywał na to także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (sygn. akt I PK 117/06, OSNP 2007/21-22/310) stwierdzając, że: "Elementem zadaniowego czasu pracy jest wyznaczenie pracownikowi konkretnego zadania (zadań) do wykonania. Na ogół takiego charakteru nie mają obowiązki wynikające z zakresu czynności pracownika (...)".
W przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę codziennie, w siedzibie pracodawcy, w czasie ściśle określonym przez pracodawcę, stosując się do bezpośrednich poleceń swego przełożonego, to również nie można jego czasu pracy określić jako zadaniowy. Jeśli pracownika obowiązuje dokładnie ustalony i nadzorowany czas pracy, to nie powinien mieć zastosowania do niego zadaniowy czas pracy.
Zwracamy uwagę! Zastosowanie zadaniowego czasu pracy, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeżeli zakres powierzonych pracownikowi zadań uniemożliwiał ich wykonanie w normalnym czasie pracy i pracownik musiał pracować w zwiększonym jego wymiarze, ma on prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, trzeba kwalifikować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy. Tak też wskazano w wyrokach Sądu Najwyższego z dnia 10 września 1998 r. (sygn. akt I PKN 301/98, OSNP 1999/19/608) oraz z dnia 4 sierpnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 181/99, OSNP 2000/22/810).
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|