Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (785) z dnia 20.10.2012
Pracownikom za święto przypadające w dzień wolny od pracy przysługuje inny dzień wolny
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis, zgodnie z którym, za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie przysługuje inny dzień wolny. Zdaniem TK, kwestionowany przepis narusza konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Rozstrzygnięcie to zapadło w dniu 2 października 2012 r. na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/11) w sprawie dotyczącej zasad ustalania wymiaru czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym święto przypada na dzień wolny od pracy. Wnioskodawcą w tej sprawie była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". W wydanym wyroku TK uznał, że art. 130 § 21 Kodeksu pracy jest niezgodny z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz jest zgodny z art. 66 ust. 2 konstytucji.
Wszyscy pracownicy mają prawo do wolnych od pracy niedziel i świąt określonych w ustawie o dniach wolnych od pracy. Bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, przysługuje im ponadto dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dzień ten wyznacza dowolnie pracodawca. "W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach. (...) Wprowadzenie różnic w liczbie dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom tylko na podstawie przyjętego przez danego pracodawcę rozkładu czasu pracy nie znajduje racjonalnego uzasadnienia."
TK stwierdził, że ustawodawca w art. 130 § 21 K.p. naruszył konstytucyjną zasadę równości, poprzez bezpodstawne różnicowanie liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, choć nie naruszył zasady prawa do dnia wolnego w święto. Regulację zobowiązującą do oddawania dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy uchylono z dniem 1 stycznia 2011 r., wprowadzając jednocześnie dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny, dlatego art. 130 § 21 K.p. stracił moc obowiązującą z chwilą jego opublikowania w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 8 października br. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1110).
Konsekwencją tego orzeczenia jest powrót do zasad ustalania wymiaru czasu pracy obowiązujących przed wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego w Święto Trzech Króli. Oznacza to, że za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela pracownikom ponownie przysługuje inny dzień wolny od pracy.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|