Gazeta Podatkowa nr 22 (959) z dnia 18.03.2013
Rozliczenie czasu pracy przy absencji przez większą część miesiąca
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. Miał on skumulowane dni pracy w trzech pierwszych miesiącach tego okresu, aby w czwartym mieć tylko jeden dzień pracy. Przez resztę dni korzystał z wolnego wynikającego z harmonogramu oraz z tytułu pracy w soboty lub w niedziele (soboty są dniami wolnymi od pracy). Jak należało rozliczyć czas pracy pracownika w miesiącu, w którym miał zaplanowany tylko jeden dzień pracy i prawie przez cały ten miesiąc był chory?
Okres rozliczeniowy wyznacza ramy czasowe, w których planuje się rozkład czasu pracy pracownika i po jego upływie rozlicza. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w art. 130 K.p. Należy zaznaczyć, że obliczony wymiar czasu pracy obniża się o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
W ubiegłym roku święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu rozkładu w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy nie obniżało wymiaru czasu pracy (do 17 października 2012 r.). Wymiar czasu pracy ulega też obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Upływ okresu rozliczeniowego zobowiązuje pracodawcę do ustalenia, czy pracownik wypracował obowiązujący go wymiar czasu pracy oraz czy nie wystąpiły przekroczenia średniotygodniowe. Rozliczenia przekroczeń średniotygodniowych dokonuje się po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Przykład Pracownik pełnoetatowy zatrudniony jest w systemie równoważnym do 12 godzin na dobę. W zakładzie dniami wolnymi od pracy są soboty. W czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od września do grudnia 2012 r. miał przepracować 664 godziny, tj. (40 godz. × 17 tyg.) + (8 godz. × 1 dzień) - (8 godz. × 3 święta). Otrzymuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie. Harmonogram pracownika we wrześniu i listopadzie 2012 r. przewidywał pracę przez odpowiednio: 236 i 144 godziny i tyle godzin przepracował. W miesiącach tych pracownik miał zapewnione odpoczynki dobowe i tygodniowe. W żadnym dniu nie wystąpiły przekroczenia dobowe. W październiku 2012 r. miał zaplanowaną pracę na 280 godzin i tyle przepracował. Miał zapewnione odpoczynki, z wyjątkiem jednego tygodnia, w którym zabrakło odpoczynku tygodniowego. Pracownik korzystał z co 4 niedzieli wolnej. W grudniu 2012 r. jego harmonogram przedstawiał się następująco:
Objaśnienia: dz5 - dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy św - święto wh - dzień wolny harmonogramowo ch - choroba
660 godz. czas pracy + 4 godz. chorobowej absencji w pracy = 664 godz., 664 godz. - 664 godz. = 0. Pracownik wypracował obowiązujący go w okresie rozliczeniowym przypadającym od września do grudnia 2012 r. wymiar czasu pracy (wliczając do niego chorobę). Za grudzień 2012 r. powinien zatem otrzymać za 2 dni wynagrodzenie za pracę, a za 29 dni wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. |
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|