Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (341) z dnia 1.06.2013
Informacja o obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy
Zatrudniamy pracowników w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w informacji dla pracownika udzielanej w trybie art. 29 K.p. należy wskazać system i rozkład czasu pracy?
Pracodawca nie podaje w informacji o warunkach zatrudnienia ani systemu, ani rozkładu czasu pracy, a jedynie wartości norm: dobowej i średniotygodniowej.
Zarówno system, jak i rozkład czasu pracy są instrumentami organizacji pracy, o których decyduje jednostronnie pracodawca. System czasu pracy obejmuje charakterystyczne cechy świadczenia pracy wynikające z norm kodeksowych. W praktyce najczęściej stosowanymi systemami są podstawowy oraz warianty systemu równoważnego. Praca jest wykonywana w systemie podstawowym, jeśli jest świadczona przez 8 godzin na dobę, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy i (przeważnie) w stałych godzinach.
W ramach systemów czasu pracy, pracodawca może stosować wobec pracowników różne rozkłady czasu pracy, które powinny być ustalone w przepisach wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy. Rozkład czasu pracy wskazuje dni i godziny pracy (jej rozpoczęcia i zakończenia) pracowników zatrudnionych w tym samym systemie czasu pracy, uwzględniając prawidłowo ustalony wymiar tego czasu w danym okresie rozliczeniowym. Pracownicy mogą świadczyć pracę w stałym rozkładzie (jednozmianowy system podstawowy) lub w zmiennym rozkładzie tego czasu. Zatrudnienie w zmiennym rozkładzie dotyczy pracy zmianowej oraz szczególnych systemów czasu pracy (np. ruchu ciągłego, równoważnego lub przerywanego). Na pisemny wniosek pracownika, pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy.
Ważne: Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, to stosownie do art. 150 K.p., systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala w obwieszczeniu o czasie pracy. |
Obwieszczenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy. Poniżej podajemy przykład obwieszczenia.
Obwieszczenie z dnia 16 maja 2013 r. o czasie pracy
Niniejsze obwieszczenie wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników. Podstawa prawna: art. 150 § 1 K.p. |
|
Dyrektor Jan Borkowski |
Powinnością pracodawcy jest ustalenie wymiaru czasu pracy przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego i dostosowanie do tego wymiaru rozkładu czasu pracy. Sposób obliczenia wymiaru określa art. 130 K.p., a dla ruchu ciągłego art. 138 K.p. Przepisy prawa pracy nie regulują natomiast kwestii sporządzania rozkładów czasu pracy. Jednak jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1995 r. (sygn. akt I PR 1/95, OSNP 1996/3/48) pracodawca jest zobowiązany nie tylko zatrudniać pracownika zgodnie z ustalonym rodzajem pracy i we właściwym miejscu, ale także w stosownym wymiarze i rozkładzie czasu pracy. Obowiązek ten można wysnuć z systematyki przepisów o czasie pracy, zawartych w Kodeksie pracy. O ustalonym z góry rozkładzie czasu pracy jest mowa m.in. w art. 128 § 2 pkt 1, art. 128 § 3 pkt 1, art. 133 § 2, art. 138 § 3 pkt 1, art. 139 § 1, art. 142 K.p.
Przypominamy, że w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę pracodawcy mają, zgodnie z art. 29 § 3 K.p., obowiązek pisemnego informowania pracowników o warunkach zatrudnienia i organizacji pracy w zakładzie. Informacja w firmie, w której ustalono regulamin pracy (gdy stan zatrudnienia wynosi co najmniej 20 osób), zawiera dane dotyczące:
- obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
- częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę,
- wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
- obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty.
Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, informacja określa dodatkowo:
- porę nocną,
- miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia,
- przyjęty sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Powyższa informacja nie obejmuje systemu i rozkładu czasu pracy w jakim pracodawca zatrudnia pracownika. Wskazuje jedynie normy czasu pracy, które w podstawowym systemie czasu pracy wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ustala natomiast sposób potwierdzania obecności w pracy, którym może być lista obecności. Aby lista spełniała swoją rolę, pracownicy mogą być zobowiązani do odnotowywania godzin pobytu w miejscu pracy (godziny przybycia do pracy i wyjścia z pracy). Pracodawca uzupełniałby dokument o wszelkie usprawiedliwione i nieusprawiedliwione absencje.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|