Gazeta Podatkowa nr 26 (1171) z dnia 30.03.2015
Zmiany w grafikach pracy pracowników
Pracownicy w naszym zakładzie pracują na zmiany, zgodnie z grafikiem po 12 godzin co drugi dzień, ale w ramach obowiązującego ich wymiaru czasu pracy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Zakład chce zmienić grafiki w ten sposób, aby pracownicy pracowali np. dwa dni po 12 godzin i mieli dwa dni wolne. Czy potrzebna jest zgoda pracowników na wprowadzenie takiej zmiany? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 910561)
NIE. Planowanie rozkładu czasu pracy pracownika leży w wyłącznej gestii pracodawcy. Może więc go ustalać w sposób odpowiadający zapotrzebowaniu na pracę, przestrzegając jednak przepisów z zakresu czasu pracy w ramach danego systemu czasu pracy, w tym m.in. norm, wymiaru, odpoczynków i zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Obowiązujące przepisy stanowią, że rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony w formie pisemnej lub elektronicznej, na okres nie krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracownika należy zapoznać z rozkładem co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony (art. 129 § 3 K.p.).
Praca zmianowa odbywa się w oparciu o rozkłady czasu pracy. Pracownik musi bowiem wiedzieć, w jakich dniach, na ile godzin i na którą zmianę ma przyjść do pracy. Praca zmianowa dopuszczalna jest przy tym bez względu na stosowany system czasu pracy (art. 146 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu praca wykonywana jest w systemie równoważnym przewidującym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ze względu na pracę zmianową dopuszczalne jest świadczenie jej w niedziele i święta. Pracodawca może więc planować pracę na 7 dni w tygodniu, pamiętając o przestrzeganiu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dodatkowo, ze względu na fakt, że rozkład czasu pracy pracowników obejmuje pracę w niedziele i święta, musi zapewnić im łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Ponadto rozkład czasu pracy pracownika musi obejmować liczbę godzin pracy zgodną z obowiązującym wymiarem. Nie zawsze bowiem jest tak, że wymiar czasu pracy jest podzielny bez reszty przez 12-godzinne dniówki. Należy też zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe. Pracodawca może więc zmienić dotychczasowe rozkłady czasu pracy pracowników, podając je do ich wiadomości w nowym układzie, z tygodniowym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem pracy w danym okresie rozliczeniowym.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|