Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (389) z dnia 1.06.2015
Formalne wprowadzenie zadaniowego czasu pracy
W firmie jest zatrudnionych trzech przedstawicieli handlowych, którzy pracują w terenie. Czy możemy objąć ich zadaniowym czasem pracy z uwagi na utrudnioną kontrolę ich czasu pracy? Jeżeli tak, to czy wobec braku regulaminu pracy, odpowiednie postanowienie należy zamieścić w umowach o pracę?
W sytuacji wskazanej w pytaniu stosowanie sytemu zadaniowego czasu pracy jest dopuszczalne (ze względu na rodzaj, jak i sposób wykonywania pracy). Nie ma natomiast obowiązku wprowadzania w tej sprawie postanowienia umownego.
Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy, zadania służbowe mogą być realizowane w ramach systemu zadaniowego (art. 140 K.p.). W praktyce system ten jest stosowany wówczas, gdy:
- rodzaj pracy determinuje jej wykonywanie poza wyznaczonymi u danego pracodawcy godzinami - pracownik zasadniczo sam wyznacza godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- zapotrzebowanie na pracę jest zmienne, zależne od wielu czynników zewnętrznych, głównie natury ekonomicznej,
- sposób realizacji zadań powierzonych pracownikowi nie wymaga ciągłej kontroli ze strony pracodawcy, a także
- ewidencja i kontrola obecności pracownika w pracy jest niemożliwa do wykonania bądź znacznie utrudniona.
Zadaniowy czas pracy w szczególności przeznaczony jest dla prac prowadzonych nierytmicznie albo poza kolektywną pracą skooperowaną, jednakże nie powinien łączyć się ze wskazaniem osiągnięcia określonego rezultatu ekonomicznego (por. wyrok SN z dnia 24 września 2009 r., sygn. akt II PK 72/09). Praca przedstawiciela handlowego charakteryzuje się większością z wymienionych wyżej cech.
Odpowiadając na drugie pytanie wyjaśniamy, że systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy w obwieszczeniu (art. 150 § 1 K.p.). Jedynie wyjątkowo systemy lub rozkłady wprowadza się porozumieniem ze stroną pracowniczą (np. tzw. ruchomy) oraz na podstawie umowy o pracę (np. weekendowy). Nie dotyczy to jednak zadaniowego czasu pracy. Warto jednak wyjaśnić, że przepisy prawa nie zakazują umieszczenia postanowienia w sprawie zastosowania systemu zadaniowego w umowie o pracę, a jedynie do tego nie zobowiązują. Pracodawca, który zdecyduje o zawarciu w umowie postanowienia w tej sprawie powinien jednak pamiętać, że ewentualna zmiana systemu czasu pracy będzie wymagała porozumienia się z pracownikiem, a przy braku jego zgody, wypowiedzenia zmieniającego. Tak też orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 lipca 2009 r. (sygn. akt I BP 6/09).
Do obwieszczenia stosuje się terminy obowiązujące dla regulaminu pracy. Tak więc zarówno samo obwieszczenie, jak też zmiany do niego, wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 150 § 7 w związku z art. 1043 K.p.). Należy jednak zaznaczyć, że wprowadzenie systemu zadaniowego musi poprzedzać porozumienie pracodawcy i pracownika w sprawie czasu niezbędnego do wykonania powierzonych zadań, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy wynikającego z obowiązujących norm (art. 140 zdanie drugie K.p.).
Przykładowe obwieszczenie w sprawie systemów i rozkładów czasu pracy przedstawiamy poniżej.
Obwieszczenie z dnia 15 maja 2015 r. o czasie pracy Niniejszym ogłaszam, że w Wytwórni Opakowań Jednorazowych Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Warszawskiej 10 obowiązuje następująca organizacja pracy:
Obwieszczenie wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania do wiadomości pracowników. Podstawa prawna: art. 150 K.p. |
|
Pracodawca |
Zwracamy uwagę! Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 maja 2008 r. (sygn. akt I PK 262/07) oraz w wyroku z dnia 16 października 2009 r. (sygn. akt I PK 89/09) orzekł, iż w przypadku sporu dotyczącego zadaniowego czasu pracy, to pracodawca jest zobowiązany wykazać, że powierzał pracownikowi zadania możliwe do wykonania w czasie pracy wynikającym z obowiązujących norm. Przy czym wymagane w przepisie porozumienie z pracownikiem nie jest tożsame z uzgodnieniem, lecz oznacza jedynie konsultację, w ramach której pracownik może wyrazić swoją opinię (por. wyrok z dnia 5 lutego 2008 r., sygn. akt II PK 148/07, OSNP 2009/7-8/93). Nie występuje wymóg zachowania formy pisemnej omawianego porozumienia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie dla wyznaczenia pracownikowi konkretnego zadania (zadań) do wykonania w tej właśnie formie. Będzie to zabezpieczało interesy pracodawcy w razie sporu.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|