Gazeta Podatkowa nr 40 (1706) z dnia 18.05.2020
Okres rozliczeniowy w równoważnym systemie czasu pracy
Obecnie stosujemy podstawowy system czasu pracy o jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Ze względów organizacyjnych chcielibyśmy wprowadzić na podstawie Kodeksu pracy równoważny system czasu pracy z 6-miesięcznym okresem rozliczeniowym. Związki zawodowe wyrażają zgodę na taką zmianę. Jak formalnie to zrobić? Czy trzeba powiadomić o tej zmianie Państwową Inspekcję Pracy?
Pracodawca jest obowiązany zawrzeć ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie wydłużenia okresu rozliczeniowego do 6 miesięcy i kopię tego porozumienia przekazać inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.
Zgodnie z art. 150 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Od tej ogólnej zasady istnieją pewne wyjątki. I tak, pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, a także pracodawca, u którego zakładowa organizacja związkowa nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych czasu pracy, może stosować w systemie równoważnym wydłużone do 3 lub 4 miesięcy okresy rozliczeniowe po uprzednim zawiadomieniu właściwego okręgowego inspektora pracy.
Natomiast wydłużenie okresu rozliczeniowego nawet do 12 miesięcy, co jest możliwe w każdym systemie czasu pracy na podstawie art. 129 § 2 K.p., następuje:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 263), z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Kopię porozumienia w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy pracodawca jest obowiązany przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|