Gazeta Podatkowa nr 13 (1263) z dnia 15.02.2016
Dodatek za nadgodziny 50% czy 100%?
Pracownik zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy, wykonujący pracę po 8 godzin na dobę przez 5 dni w tygodniu, miał w jednym dniu zaplanowaną pracę w godzinach od 700 do 1500. Pracodawca kazał mu jednak stawić się do pracy już o 630. W dniu poprzedzającym ten dzień też miał zaplanowaną pracę od 700 do 1500, a pracował od 700 do 1600 na polecenie pracodawcy. Pora nocna w zakładzie obowiązuje od godziny 2200 do 600. Jak rozliczyć te 30 minut pracy, czy z dodatkiem 50% czy 100%?
Praca od godziny 630 do 700 miała miejsce w poprzedniej dobie pracowniczej. Spowodowała ona naruszenie normy dobowej i przypadała na porę dzienną, co skutkuje wypłatą dodatku do wynagrodzenia w wysokości 50%.
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151 § 1 K.p.).
Przy rozliczaniu czasu pracy pracownika przekroczenia dobowe należy ustalać w obrębie doby pracowniczej. Przy czym przez dobę rozumie się 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu w obu dniach, w których doszło do pracy w godzinach nadliczbowych, rozkład czasu pracy pracownika przewidywał pracę od 700 do 1500. Na polecenie pracodawcy został on jednego dnia dłużej w pracy przez jedną godzinę, a następnego dnia stawił się w pracy pół godziny wcześniej. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku doszło do przekroczeń dobowych, gdyż pracownik wykonywał dodatkową pracę dwukrotnie w tej samej dobie pracowniczej.
Pierwsza doba pracownika trwała bowiem od godziny 700 pierwszego dnia pracy do godziny 700 dnia następnego. W tym czasie pracownik wykonywał pracę zgodnie z rozkładem od 700 do 1500, następnie przez godzinę od 1500 do 1600 świadczył pracę ponadnormatywną. Kolejnego dnia, ale jeszcze w tej samej dobie pracowniczej, polecono mu pracę od 630 do 700. W ten sposób dwukrotnie przekroczył on dobową normę czasu pracy i ze względu na to, że praca ta miała miejsce w porze dziennej, przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% wynagrodzenia.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|