Gazeta Podatkowa nr 22 (1793) z dnia 18.03.2021
Praca niepełnosprawnego pracownika w nadgodzinach
Zatrudniamy w firmie na pełny etat pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Obowiązują go normy czasu pracy wynoszące 7 godz. na dobę i 35 godz. na tydzień. Ma też zgodę od lekarza medycyny pracy na pracę w porze nocnej i w nadgodzinach. Pracownika obowiązują jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Jak można zrekompensować mu pracę w nadgodzinach dobowych, które miały miejsce w pierwszej połowie marca 2021 r.?
Osób niepełnosprawnych (bez względu na stopień niepełnosprawności) zasadniczo nie można zatrudniać w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Kwestia ta została uregulowana w art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). Jednak ustawodawca przewidział pewne wyjątki. Na mocy art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, przepisów art. 15 tej ustawy nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub - w razie jego braku - lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę.
W podanych przypadkach pracownik może pracować w kodeksowych normach czasu pracy, w porze nocnej i w nadgodzinach (w zależności od decyzji lekarza).
Praca w godzinach nadliczbowych występuje w razie wykonywania pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Biorąc pod uwagę powołane regulacje, w przypadku niepełnosprawnego pełnoetatowego pracownika, którego obowiązuje 8-godzinna norma czasu pracy (w wyniku zgody lekarza medycyny pracy), pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca ponad 8 godzin na dobę. Natomiast w przypadku pracowników niepełnosprawnych, których obowiązuje skrócona 7-godzinna norma czasu pracy, pracą nadliczbową będzie praca powyżej 7 godzin na dobę.
Ustawa o rehabilitacji nie reguluje kwestii rekompensowania pracy nadliczbowej pracowników niepełnosprawnych. Zastosowanie będą tu więc miały, na mocy art. 66 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, przepisy Kodeksu pracy. Za pracę w godzinach nadliczbowych można udzielić pracownikowi czasu wolnego lub wypłacić odpowiednie dodatki do wynagrodzenia. Jeśli o czas wolny w zamian za nadgodziny występuje pracownik, wówczas pracodawca udziela mu w tym samym wymiarze czasu wolnego. Natomiast gdy pracodawca z własnej inicjatywy udziela mu tego czasu wolnego, wówczas za każdą godzinę pracownik otrzymuje 1,5 godziny czasu wolnego do końca danego okresu rozliczeniowego (art. 1512 § 2 K.p.).
Przykład Pracodawca zatrudnia na pełny etat pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w systemie podstawowym, którego obowiązują jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Pracownikowi przysługuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 4.200 zł. Świadczy on pracę w skróconych normach wynoszących 7 godz. na dobę i 35 godz. na tydzień. Pracownik przedłożył zgodę lekarza medycyny pracy na jego pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Z powodu choroby jednego pracownika, na polecenie pracodawcy, w dniach 8, 9 i 10 marca 2021 r. pracownik zamiast po 7 godzin pracował po 10 godzin w porze dziennej (od 700 do 1700). Skutkowało to wystąpieniem 9 nadgodzin dobowych (3 dni × 3 godz.). Pracodawca będzie wypłacał dodatki za nadgodziny. Za marcowe nadgodziny przysługuje pracownikowi wraz z wynagrodzeniem za marzec 2021 r.:
|
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|