Gazeta Podatkowa nr 6 (1881) z dnia 20.01.2022
Ustalanie nadgodzin w nietypowych sytuacjach
Praca wykonywana ponad normy czasu pracy lub przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest pracą w nadgodzinach. Ustalenie godzin nadliczbowych w przypadku pracownika wykonującego pracę w siedzibie pracodawcy, według stałego rozkładu czasu pracy, nie przysparza na ogół większych trudności. Gorzej, jeżeli pracownicy świadczą pracę w bardziej elastycznych systemach czasu pracy, poza budynkiem firmowym lub w czasie podróży służbowej.
Praca ponad normę w systemie zadaniowym
Zadaniowy system czasu pracy jest jednym z bardziej elastycznych sposobów organizacji pracy. Może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania. Do wprowadzenia tego systemu konieczne jest m.in. porozumienie pracodawcy z pracownikiem co do czasu niezbędnego do wykonania ustalonych zadań. Przy ustalaniu zakresu tych zadań konieczne jest uwzględnienie ogólnych norm czasu pracy, które obowiązują również w systemie zadaniowym. Zakres zadań powinien być tak ustalony, aby pracownik mógł je wykonać w ramach podstawowego czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (art. 140 K.p.).
Prawidłowo ustalony zakres zadań, tj. w granicach norm czasu pracy, nie powoduje nadgodzin. Mogą one jednak wystąpić, jeżeli ilość zadań będzie obiektywnie niemożliwa do wykonania w 8 godzinach pracy na dobę i przeciętnie 40 na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Wówczas każda godzina pracy podjęta przez pracownika w celu wykonania zadań przekraczających normy będzie godziną nadliczbową (patrz ramka). Także powierzenie pracownikowi dodatkowych, nieustalonych wcześniej w porozumieniu zadań, bez pomniejszenia puli dotychczas ustalonych, może skutkować nadgodzinami.
Praca zdalna nie wyklucza nadgodzin
W ostatnim okresie, w związku z epidemią COVID-19, wielu pracowników zmieniło formę wykonywania pracy ze stacjonarnej na zdalną. Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie takiej pracy na mocy art. 3 tzw. specustawy w sprawie COVID-19, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, wprowadzonych w związku z COVID-19 oraz w ciągu 3 miesięcy po odwołaniu tych stanów.
Praca wykonywana w trybie zdalnym jest normalną pracą świadczoną w ramach stosunku pracy. Pracownika wykonującego pracę zdalną dotyczą więc ogólne regulacje prawa pracy, w tym dotyczące norm czasu pracy. Fakt przejścia na pracę zdalną nie zmienia też, o ile pracodawca nie zarządzi inaczej, dotychczasowego systemu i rozkładu czasu pracy takiego pracownika.
Ze względu na specyfikę wykonywania pracy w sposób zdalny, systemem stosowanym zazwyczaj przy takiej pracy jest tzw. system podstawowy, przewidujący pięć dni pracy w tygodniu, w dniówkach o równej liczbie godzin. Może być również stosowany bardziej elastyczny system czasu pracy, jakim jest system zadaniowy. W obu tych systemach pracownika obowiązują dotyczące go normy czasu pracy, w większości wynoszące 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Jak już wspomniano, praca wykonywana ponad te normy jest pracą w nadgodzinach. Może ona wystąpić zarówno przy pracy wykonywanej stacjonarnie, jak i w sposób zdalny. W obu przypadkach do wystąpienia nadgodzin konieczna jest chociażby dorozumiana akceptacja pracodawcy dla podjęcia przez pracownika pracy nadliczbowej. W tym kontekście warto, z uwagi na wykonywanie pracy zdalnej poza budynkiem firmy, aby pracodawca wprowadził wymóg występowania przez pracownika z wnioskiem o zgodę na pracę w nadgodzinach, np. mailowo czy telefonicznie.
Podróż służbowa a nadgodziny
Czas podróży służbowej zasadniczo nie podlega zaliczeniu do czasu pracy. Wyjątki od tej zasady dotyczą dwóch sytuacji. Pierwsza z nich ma miejsce, gdy czas odbywania podróży służbowej (w tym dojazdu i powrotu z miejsca docelowego podróży) nakłada się na stałe godziny pracy danego pracownika. Druga sytuacja dotyczy wykonywania pracy w czasie podróży służbowej. W razie wystąpienia tych okoliczności podróż służbowa w zakresie:
- przypadającym na rozkładowe godziny pracy lub/i
- na czas efektywnie świadczonej pracy
podlega zaliczeniu do czasu pracy. Praca w nadgodzinach w czasie podróży służbowej występuje dopiero wówczas, gdy w trakcie doby podróży, w trakcie której miała miejsce ta praca, pracownik przepracował już swoją normę dobową (lub podróż została mu zaliczona do czasu pracy w zakresie tej normy).
Przykładowo, praca nadliczbowa może wystąpić w sytuacji, gdy pracownik pracujący od poniedziałku do piątku od 700 do 1500 wyjechał w 2-dniową podróż służbową i drugiego dnia wykonywał zlecone zadanie w godz. od 1600 do 1800. Wówczas do czasu pracy zostaną mu zaliczone godziny od 700 do 1500 (nakładające się na grafik pracownika) oraz dwie godziny pracy od 1600 do 1800. Spowoduje to wystąpienie dwóch nadgodzin z przekroczenia dobowego.
"(...) Pracownik objęty takim rodzajem czasu pracy (systemem zadaniowym - przyp. red.) samodzielnie organizuje sobie pracę i kształtuje swój rozkład czasu pracy, a więc wyznacza początek i koniec dnia pracy, a wymiar jego zadań powinien być tak ustalony przez pracodawcę, aby pracownik mógł je wykonać w normach czasu pracy określonych w art. 129 k.p. Wyznaczenie pracownikowi zadań, których wykonanie nie jest możliwe w normalnym czasie pracy, jest równoznaczne ze świadczeniem pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy i nie wyłącza roszczenia o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (...)". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. akt I PK 24/15
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2019 r., sygn. akt II PK 172/18 |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|