Gazeta Podatkowa nr 76 (2159) z dnia 19.09.2024
Odpracowanie wyjścia prywatnego w tym samym dniu przed rozpoczęciem pracy
Jeden z naszych pracowników zatrudniony na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500 złożył wniosek o skorzystanie z wyjścia prywatnego o godzinie 1400 w środę. Jednocześnie w tym wniosku wskazał, że odpracuje to wyjście w tym samym dniu godzinę przed rozpoczęciem pracy, czyli rozpocznie w środę pracę o godzinie 600. Czy takie odpracowanie wyjścia prywatnego nie narusza przepisów o dwukrotnej pracy w tej samej dobie?
Czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, co wynika z art. 151 § 21 K.p. Jednakże odpracowanie tego zwolnienia nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Powołana regulacja nie wskazuje wprost, czy pracownik może odpracować wyjście prywatne dopiero po jego wykorzystaniu czy też możliwe jest wcześniejsze jego odpracowanie, przed wykorzystaniem wyjścia prywatnego. W razie wcześniejszego odpracowania planowanego wyjścia prywatnego może się bowiem zdarzyć, że wystąpią godziny nadliczbowe, gdy w rzeczywistości pracownik nie skorzysta z wcześniej odpracowanego wyjścia prywatnego.
Ze względu na rozbieżności w opiniach w sprawie wcześniejszego odpracowania wyjścia prywatnego nasze Wydawnictwo wystąpiło z pytaniem do Głównego Inspektoratu Pracy. W odpowiedzi udzielonej w dniu 6 czerwca 2024 r., znak GIP-GBI.0701.72.2024.3, GIP stwierdził, że: "(...) Przepis art. 151 § 21 ustawy - Kodeks pracy dopuszcza odpracowywanie przez pracownika czasu zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi w celu załatwienia spraw osobistych (tzw. »prywatne wyjście«), przy czym czas odpracowania tego zwolnienia od pracy nie stanowił będzie pracy w godzinach nadliczbowych.
Odpracowanie czasu prywatnego wyjścia może mieć miejsce zarówno w tym samym dniu, w którym pracownik zwolnił się z pracy w celu załatwienia spraw osobistych, jak też w innym dniu niż ten, w ramach którego pracownik zwolnił się z pracy. Czas odpracowania uprzednio udzielonego pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy nie będzie stanowił, w takim przypadku, pracy nadliczbowej.
Choć literalne brzmienie ww. przepisu wskazuje, że odpracowanie czasu prywatnego wyjścia powinno nastąpić dopiero po dniu, w którym miało ono miejsce, nie ma jednak przeszkód prawnych, by uznać za prawidłowe odpracowanie prywatnego wyjścia, zanim to wyjście nastąpiło. Niemniej jednak taka sytuacja może spowodować pewne komplikacje w przypadku, gdyby pracownik najpierw odpracował czas prywatnego wyjścia, a następnie z niego nie skorzystał. W takim przypadku powstanie bowiem praca w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca będzie zobowiązany odpowiednio zrekompensować. (...)".
Przykład Pełnoetatowy pracownik jest zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. Złożył wniosek o wyjście prywatne w środę o godzinie 1400 i uzgodnił z przełożonym, że w tę środę przyjdzie do pracy na godzinę 600 i odpracuje wyjście prywatne w godzinach od 600 do 700. W świetle powołanego stanowiska GIP, takie wcześniejsze odpracowanie wyjścia prywatnego jest dopuszczalne i nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (jeżeli wyjście prywatne będzie miało miejsce). Tym samym nie naraża pracodawcy na ewentualne konsekwencje z tytułu naruszenia doby pracowniczej. Ponadto pracownik będzie miał zapewniony odpowiedni odpoczynek dobowy (od godziny 1500 we wtorek do godziny 600 w środę), czyli przez nieprzerwanie 15 godzin - co najmniej 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy będzie zachowany. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|