Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (408) z dnia 10.03.2016
Kompensata pracy w dniu wolnym kierownika komórki organizacyjnej
Czy kierownik oddziału, który przepracował wolną dla niego sobotę, nabył prawo do wynagrodzenia i dodatków?
Nie nabył. Powinien jednak otrzymać inny dzień wolny od pracy.
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1514 § 1 K.p.). Przez pracowników zarządzających należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy, ich zastępców, pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych (art. 128 § 2 pkt 2 K.p.). Jak podkreśla się w literaturze, wobec faktu, że wynagrodzenie jest nieodłącznym elementem zatrudnienia, a praca bez wynagrodzenia niedopuszczalna, przyjąć należy, że wynagrodzenie umowne tej grupy pracowników obejmuje także pracę nadliczbową. Ponadto kierownicy komórek organizacyjnych zostali objęci jednym wyjątkiem.
Ważne: Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych przysługuje wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych za pracę w niedziele i święta, chyba że w zamian otrzymali inny dzień wolny (art. 1514 § 2 K.p.). |
Nie przewidziano natomiast podobnej regulacji w odniesieniu do pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia roboczego. Jednocześnie jednak nie wyłączono stosowania art. 1513 K.p. ani przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. To prowadzi do wniosku, iż w przypadku gdy kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu roboczym, należy mu udzielić w zamian innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Uchybienie powyższemu obowiązkowi nie skutkuje nabyciem przez zainteresowanego prawa do wynagrodzenia i dodatków, ale może być uznane za naruszenie przepisów z zakresu czasu pracy, o którym mowa w art. 281 pkt 5 K.p.
Zwracamy uwagę! Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych nie mogą być pozbawione prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wskutek niezależnej od nich wadliwej organizacji pracy są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2004 r. (sygn. akt III PK 22/04, OSNP 2005/5/65). Ponieważ organizacja czasu pracy leży w gestii pracodawcy, jest on obowiązany tak ustalić zakres zadań służbowych oraz zorganizować procesy pracy, aby wykluczyć konieczność stałego wykonywania przez wymienionych pracowników pracy w godzinach nadliczbowych. Ponadto pracownik kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu pracy, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, jeśli kieruje zespołem pracowników przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na równi z członkami kierowanego zespołu (por. wyrok SN z 17 listopada 1981 r., sygn. akt I PR 92/81, OSNC 1982/5-6/82).
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|