Gazeta Podatkowa nr 37 (1287) z dnia 9.05.2016
Rozliczenie nadgodzin dobowych i średniotygodniowych
Pracownik wykonuje pracę według rozkładu od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 (8 godz. na dobę). Dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty. Jeżeli pracownik pracuje w tygodniu powyżej 8 godz. na dobę, to w zamian przysługuje mu normalne wynagrodzenie i 50% dodatek. Czy w przypadku pracy w soboty, np. przez 10 godzin, należy też wypłacić mu 50% dodatek za te godziny? Regulamin przewiduje, że za pracę w niedziele i święta wypłaca się dodatki 100%. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1001632)
W przedstawionej sytuacji pracownikowi za pracę w sobotę w ramach normy (tu: za 8 godzin) powinien być udzielony inny dzień wolny od pracy, a za 2 godziny przekraczające normę należy udzielić czasu wolnego zgodnie z art. 1512 K.p. lub wypłacić 50% dodatki z tytułu przekroczeń dobowych.
Zlecenie pracownikowi pracy w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy powoduje konieczność oddania w zamian innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jak stanowi art. 1513 K.p. pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 K.p. wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Wskazana regulacja nie przewiduje odstępstw od tej zasady, a nieprzestrzeganie jej grozi pracodawcy grzywną na podstawie art. 281 pkt 5 K.p. Zasadniczo więc nie jest możliwe wypłacenie pracownikowi za pracę w sobotę, która jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, wynagrodzenia wraz z dodatkami. Może tak się jednak zdarzyć, gdy wynikną po stronie pracodawcy trudności w uzgodnieniu z pracownikiem terminu udzielenia dnia wolnego za taką pracę. Ponadto nieobecność pracownika w pracy np. z powodu choroby może być przeszkodą w wykorzystaniu w terminie dnia wolnego za pracę w sobotę. W takich przypadkach pracodawca może się obronić przed zarzutem popełnienia wykroczenia wobec pracownika.
Gdyby takie okoliczności zaistniały w omawianej sytuacji i pracodawca nie mógł z obiektywnych przyczyn udzielić pracownikowi innego dnia wolnego za pracę w sobotę, rekompensującego jednak tylko pracę przez pierwsze 8 godzin, to za te 8 godzin pracy w sobotę jest obowiązany wypłacić normalne wynagrodzenie i 100% dodatki (przekroczenia średniotygodniowe), a za pozostałe 2 godziny normalne wynagrodzenie i 50% dodatki (przekroczenia dobowe). Przekroczenia dobowe występują po przekroczeniu normy dobowej bądź przedłużonego wymiaru dobowego czasu pracy, a średniotygodniowe - gdy pracownik przepracuje więcej godzin przeciętnie w tygodniu niż wynosi norma w tym zakresie.
Nadgodziny z przekroczeń dobowych rozlicza się po zakończeniu każdego miesiąca. Natomiast ustalenia, czy doszło do przekroczeń średniotygodniowych dokonuje się po zakończeniu okresu rozliczeniowego, gdyż dopiero wówczas istnieje możliwość porównania liczby godzin faktycznie przepracowanych z obowiązującym normatywem.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|