Gazeta Podatkowa nr 9 (1363) z dnia 30.01.2017
Nadgodziny dla pracownika niepełnosprawnego
Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności chciałby wykonywać swoją pracę przez 8, a nie 7 godzin, a także dodatkowo w ramach nadgodzin. Napisał pismo w tej sprawie. Czy jest to wystarczający dokument? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1059971)
NIE. Zasadniczo czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dodatkowo nie można jej zatrudniać w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Natomiast w przypadku pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności czas ten nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Tak stanowi art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046).
Ustawodawca dopuścił możliwość wykonywania przez osoby niepełnosprawne pracy w godzinach nadliczbowych i porze nocnej w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jest to dopuszczalne w odniesieniu do osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Druga możliwość ma miejsce wtedy, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. Warto wspomnieć, że koszt takich badań ponosi pracodawca.
Reasumując, zatrudnienie pracownika, o którym mowa w pytaniu, w systemie ośmiogodzinnym i w nadgodzinach będzie możliwe, o ile uzyska on zgodę lekarza.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|