Gazeta Podatkowa nr 15 (1369) z dnia 20.02.2017
Nadgodziny dobowe w równoważnym systemie czasu pracy
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, w którym obowiązuje go przedłużony do 12 godzin dobowy wymiar czasu pracy. Kiedy wystąpią nadgodziny dobowe, jeżeli według harmonogramu miał pracować 10 godzin, a przepracował 12 godzin, albo według harmonogramu miał pracować 6 godzin, a przepracował 8 godzin, lub według harmonogramu miał pracować 6 godzin, a przepracował 9 godzin?
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Natomiast w razie przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej mogą wystąpić nadgodziny średniotygodniowe. Ustalenia rodzaju występujących nadgodzin dokonuje się porównując pracę faktycznie wykonaną z rozkładem czasu pracy danego pracownika.
W przypadku zatrudnienia pracownika w podstawowej wersji systemu równoważnego, czyli przy przedłużeniu do 12 godzin dniówki roboczej, pracą nadliczbową w dniach przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy jest praca powyżej wymiaru ustalonego w rozkładzie czasu pracy w danym dniu. Przykładowo, gdy w harmonogramie zaplanowano pracownikowi pracę na 10 godzin, pracą nadliczbową z przekroczenia dobowego będzie jedenasta godzina i następne po niej. Natomiast w dniu planowej pracy 12-godzinnej, nadgodziną dobową będzie trzynasta i następne godziny. W innych dniach, gdy pracownikowi zaplanowano pracę na 8 lub mniej godzin, pracą w nadgodzinach z przekroczeń dobowych będzie praca powyżej normy, czyli zasadniczo powyżej ósmej godziny przepracowanej. W celu ustalenia przekroczeń dobowych każdą dobę rozpatruje się odrębnie. Przy czym przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.).
Natomiast pracą nadliczbową z przekroczeń średniotygodniowych jest każda godzina przekraczająca przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 1511 § 2 K.p.). Przekroczenia te stwierdza się dopiero z upływem okresu rozliczeniowego. Jeżeli dodatkowa praca nie powoduje wystąpienia nadgodzin dobowych, to przy prawidłowo sporządzonym rozkładzie czasu pracy dodatkowa praca będzie skutkowała nadgodzinami średniotygodniowymi.
Przykład Pracownik jest zatrudniony na pełny etat w systemie równoważnym w wariancie podstawowym. Obowiązuje go jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W styczniu 2017 r. pracownik miał zaplanowane 168 godzin pracy, zgodnie z obowiązującym wymiarem czasu pracy. Zaplanowano mu różnej długości dniówki robocze, jednak w 3 dniach pracował dłużej niż wynosiły te godziny. Jednego dnia według harmonogramu miał pracować 10 godzin, a przepracował 12 godzin, drugiego dnia miał pracować 6 godzin, a przepracował 8 godzin i trzeciego dnia miał pracować 6 godzin, a przepracował 9 godzin. Dni te nie przypadały bezpośrednio po sobie, tylko w odstępach kilkudniowych. W pierwszym dniu doszło do przekroczenia przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy o 2 godziny (11 i 12 godzina pracy). W drugim dniu nie wystąpiła praca nadliczbowa z przekroczeń dobowych, bowiem pracownik nie przekroczył ani normy dobowej, ani przedłużonego wymiaru dobowego (praca przez 8 godzin). Natomiast w trzecim dniu nastąpiło przekroczenie normy dobowej o 1 godzinę (9 godzina). Należy zaznaczyć, że praca w drugim dniu może być pracą z przekroczeń średniotygodniowych. W celu ich ustalenia należy od łącznej sumy godzin przepracowanych zmniejszonej o liczbę nadgodzin dobowych, odjąć obowiązujący w tym okresie wymiar czasu pracy. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|