Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (433) z dnia 1.04.2017
Wystąpienie nadgodzin w systemie równoważnym przy stałych dniówkach roboczych
Zatrudniamy kilku pracowników ochrony, którzy wykonują pracę w systemie równoważnym, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym, w organizacji dzień pracy, a następnie dwa dni wolne. W dniach od poniedziałku do piątku wykonują pracę 16 godzin, a w soboty, niedziele i święta 24 godziny. Jak ustalać godziny nadliczbowe?
Definicja godziny nadliczbowej została określona w art. 151 § 1 K.p. Jest nią każda godzina pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy oraz przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Nadgodziny można więc podzielić na dwa rodzaje:
- dobowe, które występują po przekroczeniu normy dobowej (co do zasady 8 godz.), a w dniach przedłużonego wymiaru (tu do 16 lub 24 godz.), po przekroczeniu tego wymiaru oraz
- tygodniowe, które występują po przekroczeniu przeciętnej normy tygodniowej (co do zasady 40 godz.).
Wystąpienie nadgodzin dobowych nie skutkuje nadgodzinami tygodniowymi, których istnienie stwierdza się odejmując uprzednio przekroczenia dobowe.
Przykład |
Pracownicy ochrony są zatrudnieni w systemie równoważnym z możliwością wydłużenia dniówki do 24 godzin i objęci jednomiesięcznym okresem rozliczeniowym.
W marcu br. powinni przepracować 184 godziny (40 godz. x 4 tyg. + 8 godz. x 3 dni), co jednemu z nich rozplanowano na sześć dniówek 24-godzinnych, cztery 8-godzinne i dwie 4-godzinne.
Wymiar czasu pracy obowiązujący w 2017 r. podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Pracownik przepracował wszystkie dni według planu, a ponadto trzykrotnie został o 4 godziny dłużej - jeden raz po dniówce 8-godzinnej oraz dwa razy po dniówce 4-godzinnej. Łącznie przepracował 196 godzin (6 dni x 24 godz. + 4 dni x 8 godz. + 2 dni x 4 godz. + 3 dni x 4 godz.).
Pierwsze 4 godziny dodatkowej pracy stanowią nadgodziny dobowe (naruszyły 8-godzinną normę dobową), natomiast 4 godziny dodatkowej pracy w pozostałych dwóch dniach nie naruszyły normy dobowej ani przedłużonego wymiaru dobowego (w tych dniach nie został on zaplanowany), a zatem były to nadgodziny tygodniowe: 196 godz. przepracowanych - 184 godz. wymiaru - 4 nadgodziny dobowe = 8 nadgodzin tygodniowych.
W przypadku opisanym w pytaniu, prawdopodobnie w ogóle nie dochodzi do wystąpienia nadgodzin dobowych (pracownik musiałby pracować w dniach planowej pracy odpowiednio powyżej 16 lub 24 godz.). Jeżeli mimo to występuje nadwyżka godzin pracy nad obowiązującym wymiarem, to są to nadgodziny tygodniowe. W stosowanej organizacji występuje ponadto element nieprawidłowy. Wynika to z równomiernego charakteru dniówek - zawsze jest to 16 godzin od poniedziałku do piątku oraz 24 godziny w soboty, niedziele i święta - co w wielu przypadkach prowadzi do naruszenia wymiaru (suma godzin zaplanowanych nie jest z nim zgodna). W konsekwencji niejednokrotnie dochodzi do planowania godzin nadliczbowych, co jest niedozwolone. Tak też wyjaśnił Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 8 października 2013 r. stwierdzając, że:
"(...) polecanie pracy w godzinach nadliczbowych nie podlega bowiem planowaniu i może mieć miejsce jedynie w razie wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 151 § 1 pkt 1 i 2 K.p. (...)", czyli powinno mieć charakter doraźny.
Drugim niepożądanym skutkiem przedstawionego planowania pracy może być niedopracowanie wymiaru. W takim przypadku za brakujące godziny pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia przestojowego. Niewłaściwa organizacja pracy obciąża bowiem pracodawcę.
Przykład |
Załóżmy, że pracownicy ochrony zatrudnieni u pracodawcy z poprzedniego przykładu, pracują w organizacji wskazanej w pytaniu. W marcu br. jednemu z nich zaplanowano 2 dniówki 24-godzinne i 8 dniówek 16-godzinnych, a drugiemu 3 dniówki 24-godzinne i 8 dniówek 16-godzinych. Pracownicy nie pracowali po godzinach rozkładowych.
Pierwszy z zatrudnionych przepracował łącznie 176 godzin (2 dni x 24 godz. + 8 dni x 16 godz.), czyli poniżej wymiaru. Niezależnie od tego zachował prawo do 184 stawek normalnego wynagrodzenia. Drugi z pracowników przepracował 200 godzin (3 dni x 24 godz. + 8 dni x 16 godz.), a zatem przekroczył wymiar w tym okresie o 16 godzin (200 godz. - 184 godz.), które należy uznać za nadgodziny tygodniowe z prawem do normalnego wynagrodzenia powiększonego o dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
Pracodawcy może być też postawiony zarzut nieuprawnionego planowania nadgodzin.
Podobne zagrożenia płyną z cykliczności dni pracy i dni wolnych. Regularność organizacji przy nierównych okresach rozliczeniowych musi skutkować wielokrotnymi przekroczeniami, co z kolei może prowadzić do zarzutu naruszania przepisów o czasie pracy i jest zagrożone grzywną od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 K.p.). Wyjściem z tej sytuacji jest właściwe planowanie czasu pracy, z uwzględnieniem obowiązującego wymiaru oraz wprowadzenie skróconych dniówek roboczych, mających charakter bilansujący.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|