Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018
Ruchomy rozkład czasu pracy a praca w sobotę
Pracownica jest objęta ruchomym czasem pracy, który polega na rozpoczynaniu pracy w przedziale godzinowym od 600 do 900. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku (sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy). Czy jeżeli pracownica na polecenie pracodawcy przyjdzie do pracy w sobotę od godz. 600, to wystąpią nadgodziny z doby piątkowej?
W mojej ocenie tak, ruchomy rozkład czasu pracy można bowiem stosować w odniesieniu do dni pracy wynikających z rozkładu, a w sytuacji przedstawionej w pytaniu sobota nie jest takim dniem. Jest to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i nie zmienia tego fakt okazjonalnego, na polecenie pracodawcy, podejmowania pracy w tym dniu.
Ruchomy rozkład czasu pracy, zwany też ruchomym czasem pracy polega na:
- ustaleniu w rozkładzie czasu pracy różnych godzin rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracownika dniami pracy,
- określeniu przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu dla pracownika roboczym.
Ruchomy czas pracy w podanych wyżej wariantach uregulowany jest w art. 1401 K.p., który stanowi ponadto, że ponowne podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej w ramach ruchomego rozkładu nie powoduje wystąpienia nadgodzin.
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu pracownica podejmuje czasami pracę w sobotę, która generalnie jest dla niej wolna z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Ponieważ ruchomy czas pracy, który ją obowiązuje, dotyczy tylko dni dla niej roboczych, tj. od poniedziałku do piątku, przyjście do pracy w sobotę może powodować powstanie nadgodzin z doby piątkowej. Zmiana przedziału czasowego, w którym pracownik rozpoczyna w piątek pracę, może nie rozwiązać "problemu" nadgodzin z doby piątkowej. Rozwiązaniem może być natomiast równoległe zastosowanie dwóch wariantów ruchomego systemu. Wydaje się to dopuszczalne biorąc pod uwagę, że przepisy o czasie pracy nie zabraniają jednoczesnego stosowania różnych rozkładów czasu pracy, o ile ze sobą nie kolidują i nie naruszają przepisów o czasie pracy.
W omawianej sprawie pracodawca może więc rozważyć zmianę ruchomego rozkładu czasu pracy w ten sposób, że od poniedziałku do czwartku będzie stosowany wariant polegający na rozpoczynaniu pracy w przedziale godzinowym wyznaczonym przez pracodawcę (od 600 do 900), a w piątek stosowany będzie drugi wariant ruchomego rozkładu polegający na odgórnym wyznaczeniu godziny rozpoczęcia pracy przez pracodawcę (od godz. 600). Ponieważ piątek objęty będzie jeszcze ruchomym systemem w wariancie przewidzianym w art. 1401 § 1 K.p., rozpoczęcie pracy o godz. 600 nie spowoduje nadgodzin z doby czwartkowej. Jednocześnie ewentualna praca w sobotę od godz. 600 nie będzie skutkowała nadgodzinami z doby piątkowej.
Należy nadmienić, że pracodawca zmieniając ruchomy rozkład powinien przestrzegać analogicznej procedury jak przy jego wprowadzaniu (patrz art. 150 § 3 lub 5 K.p.). Powinien też zwrócić uwagę na zapewnienie pracownikowi odpoczynku dobowego.
Przykład Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu. Pracodawca w celu uniknięcia powstania nadgodzin z przekroczenia dobowego z doby piątkowej (w razie podjęcia pracy w sobotę od godz. 600) zmienił ruchomy rozkład czasu pracy w ten sposób, że od poniedziałku do czwartku pracownica rozpoczyna pracę w przedziale od godz. 600 do 900. W piątek, również w ramach ruchomego rozkładu, pracodawca wyznaczył godzinę rozpoczęcia pracy - od godz. 600. W ten sposób pracownica uniknie nadgodzin z doby czwartkowej (z uwagi na objęcie piątku ruchomym rozkładem, ale w drugim wariancie) i z doby piątkowej. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|