Gazeta Podatkowa nr 56 (1513) z dnia 12.07.2018
Nadgodziny w przerywanym systemie czasu pracy
Pracownik jest zatrudniony w przerywanym systemie czasu pracy i wykonuje pracę w godzinach od 900 do 1300 oraz od 1700 do 2100. Pracodawca zlecił mu w dwóch dniach pracę do godziny 1400, zamiast do godziny 1300 (czyli o 1 godzinę dłużej). Czy za tę 1 godzinę należy wypłacić tylko normalne wynagrodzenie, czy także dodatek do wynagrodzenia?
W podanej sytuacji wystąpiły nadgodziny dobowe, za które pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Tak stanowi art. 151 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Nadgodziny dzieli się na:
- dobowe, które występują po przekroczeniu normy dobowej (zasadniczo powyżej 8 godz.), albo przedłużonego wymiaru dobowego (np. po 12 godzinach w tak zaplanowanej dniówce w systemie równoważnym) oraz
- tygodniowe, które występują po przekroczeniu przeciętnej normy tygodniowej (zasadniczo powyżej 40 godz.).
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługują dodatki w wysokości:
- 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych, które przypadły w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; za nadgodziny średniotygodniowe,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w nadgodzinach w każdym innym dniu niż wymieniony powyżej.
Przy ustalaniu czy doszło do wystąpienia godzin nadliczbowych należy stosować przepisy z zakresu czasu pracy. Bardzo istotna jest definicja doby pracowniczej. Przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.). Ponadto ważne są też normy czasu pracy, które zgodnie z art. 129 § 1 K.p. nie mogą przekraczać 8 godz. na dobę i przeciętnie 40 godz. w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Należy dodać, że system przerywanego czasu pracy charakteryzuje się z góry ustalonym rozkładem przewidującym nie więcej niż 1 przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godz.(art. 139 § 1 K.p.).
Biorąc pod uwagę definicję pracy nadliczbowej oraz doby pracowniczej, nadgodziny dobowe w systemie przerywanym wystąpią, jeżeli pracownik przepracuje więc niż 8 godzin w ciągu doby pracowniczej. Przy czym sumuje się liczbę godzin przepracowaną przed przerwą, jak i po przerwie. Natomiast dobę pracowniczą (24 godz.) liczy się od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Przykład Pełnoetatowy pracownik zatrudniony w przerywanym systemie czasu pracy wykonuje pracę w godzinach od 900 do 1300 oraz od 1700 do 2100, przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Pracodawca zlecił mu w dwóch dniach pracę do godziny 1400, zamiast do godziny 1300. W każdej z tych dwóch dób pracowniczych pracownik przekroczył normę dobową o 1 godzinę, gdyż zamiast pracować 8 godzin, pracował 9 godzin. Dobę rozpoczął o godz. 900 i zakończył o godz. 900 następnego dnia. W tym czasie pracował od 900 do 1400 i od 1700 do 2100, łącznie 9 godzin. Należy wypłacić mu wynagrodzenie z dodatkiem 50% za łącznie dwie nadgodziny lub udzielić czasu wolnego. Decyzja w sprawie formy rekompesaty za pracę nadliczbową powinna zapaść przed terminem wypłaty za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|