Gazeta Podatkowa nr 63 (1520) z dnia 6.08.2018
Nadgodziny w rozkładowych dniach pracy
W zakładzie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik na polecenie pracodawcy świadczył dodatkową pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Praca ta była wykonywana bezpośrednio po 8-godzinnej pracy zgodnie z rozkładem. Czy za te nadgodziny pracownikowi przysługują dodatki 50%, czy 100%?
W sytuacji wskazanej w pytaniu za wszystkie nadgodziny pracownikowi przysługuje wynagrodzenie powiększone o 50% dodatki, jeżeli praca w nadgodzinach przypadała w porze dziennej. Za nadgodziny przypadające w nocy przysługują 100% dodatki do wynagrodzenia.
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Nadgodziny dobowe występują po przekroczeniu normy dobowej bądź przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy. Natomiast nadgodziny średniotygodniowe występują po przekroczeniu przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.
Ustalenia rodzaju nadgodzin dokonuje się porównując pracę faktycznie wykonaną z rozkładem czasu pracy pracownika.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia - za nadgodziny, które przypadały w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, albo w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymieniony wyżej,
- 100% wynagrodzenia - za nadgodziny z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługują dodatki z przekroczeń dobowych.
Przykład Pracownik po swojej rozkładowej pracy od poniedziałku do piątku od godz. 800 do 1600, dodatkowo na polecenie pracodawcy świadczył pracę po 4 godziny, czyli do godz. 2000. W zakładzie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, a pora nocna przypada na godz. 2200-600. Za 20 godzin nadliczbowych pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługują dodatki w wysokości 50%, gdyż praca ta przypadała na porę dzienną. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|