Gazeta Podatkowa nr 5 (1671) z dnia 16.01.2020
Czas wolny za godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca
Zatrudniam pracownika na część etatu, który ma w umowie określony limit godzin, po przekroczeniu którego przysługują mu dodatki jak za godziny nadliczbowe. Czy za przepracowane godziny ponadwymiarowe można na wniosek pracownika udzielić mu czasu wolnego? Jakie przepisy regulują tę kwestię?
W przypadku zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązkiem stron jest ustalanie w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p. Limit tych godzin powinien być ustalony powyżej wymiaru czasu pracy pracownika niepełnoetatowego, ale poniżej norm czasu pracy obowiązujących dla pełnego etatu.
Jeżeli chodzi o rekompensatę przekroczeń dla niepełnoetatowca w formie udzielenia czasu wolnego, to nie jest to możliwe. Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość udzielania czasu wolnego (na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy) lub wypłaty dodatku do wynagrodzenia tylko w przypadku pracy w nadgodzinach. Powstają one po przekroczeniu norm czasu pracy lub przedłużonego wymiaru dobowego. Natomiast praca powyżej tzw. limitu godzin dla niepełnoetatowca, ale poniżej ogólnych norm czasu pracy, nie jest pracą w nadgodzinach w rozumieniu kodeksowym. Dlatego w takim przypadku nie jest możliwe udzielenie za taką pracę czasu wolnego.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|