Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (517) z dnia 1.10.2020
Dopuszczalność pracy w nadgodzinach pracownika z niepełnosprawnością
Osoba z niepełnosprawnością, bez względu na jej stopień, nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji), chyba że zakaz ten jest wobec niej zniesiony.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, przepisów art. 15 tego aktu prawnego nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
W literaturze przedmiotu dominuje stanowisko, iż zgoda lekarza na niestosowanie art. 15 ustawy o rehabilitacji może dotyczyć tej regulacji w całości albo w części. Przykładowo może obejmować tylko pracę w godzinach nadliczbowych, zwłaszcza gdy ma ona charakter incydentalny, co lekarz z łatwością ustali na podstawie wywiadu z zainteresowanym oraz posiadanych informacji o zakładzie. Inicjatywa, w wyniku której wydano tę zgodę, musi pochodzić od zatrudnionego, co warto udokumentować. Koszty przedmiotowych badań ponosi pracodawca (art. 16 ust. 2 ustawy o rehabilitacji).
Zgodnie z art. 151 § 1 K.p., praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii albo
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Ma ona miejsce w razie wykonywania pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 7 kwietnia 2016 r. (sygn. akt VII Pa 60/16) stwierdził, że: "(...) pracą nadliczbową będzie praca ponad normy czasu pracy mające zastosowanie do konkretnego pracownika. W związku z powyższym dla niepełnosprawnego pracownika pełnoetatowego, którego obowiązuje 8-godzinna norma czasu pracy (na skutek złożonego przez niego wniosku i otrzymanej zgody lekarza), pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca ponad tę normę. Dopiero po jej przekroczeniu powinna nastąpić stosowna rekompensata w formie dodatku do wynagrodzenia albo czasu wolnego. Natomiast w przypadku pracowników niepełnosprawnych, korzystających ze skróconej normy 7-godzinnej będzie to praca ponad tę 7 godzinę. (...)".
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|