Gazeta Podatkowa nr 1 (938) z dnia 3.01.2013
Dwukrotna praca w tej samej dobie w systemie równoważnym
W jednym z działów naszego zakładu praca zorganizowana jest w systemie równoważnym. Dniówki robocze trwają na ogół po 10 godzin. Kilka razy zdarzyło się, że pracownicy musieli podjąć pracę w tej samej dobie pracowniczej. Czy powoduje to wystąpienie nadgodzin, jeżeli nie przekroczyli przedłużonego wymiaru dobowego?
Jeżeli pracownik mimo ponownego podjęcia pracy w tej samej dobie pracowniczej nie przekroczył normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego, to nie świadczył pracy w nadgodzinach. Pracą w godzinach nadliczbowych jest bowiem praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.).
Wystąpienie nadgodzin wiąże się ściśle z pojęciem doby pracowniczej. W rozumieniu Kodeksu pracy stanowią ją 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.). Jeżeli przykładowo jednego dnia pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z harmonogramem o godzinie 800, to jego doba pracownicza trwa do godziny 800 następnego dnia. Harmonogram pracy tego pracownika nie powinien więc w tym dniu przewidywać rozpoczęcia pracy przed godziną 800. Stanowiłoby to bowiem planowanie pracy w godzinach nadliczbowych, co jest niezgodne z przepisami o czasie pracy.
Podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej, po przepracowaniu pełnej dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, skutkuje nadgodzinami. Nie dojdzie więc do ich wystąpienia, jeżeli praca w tej samej dobie pracowniczej nie przekroczy normy dobowej lub zaplanowanego na ten dzień przedłużonego wymiaru dobowego (patrz przykład).
Należy dodać, że pracownicy mają prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie pracowniczej (art. 132 § 1 K.p.).
W przypadku stosowania systemu równoważnego, który zakłada pracę w przedłużonym wymiarze dobowym, pracownik ma prawo do odpoczynku dobowego po zakończeniu przedłużonej dniówki roboczej. Wymiar odpoczynku musi odpowiadać co najmniej liczbie przepracowanych godzin.
Przykład Pracownik jest zatrudniony w równoważnym czasie pracy, a przedłużony wymiar dobowy wynosi 10 godzin. Zgodnie ze swoim harmonogramem świadczy on pracę od godz. 600 do 1600. W dniu 12 grudnia 2012 r. praca była wykonywana od godziny 600 do godziny 1400 (zamiast do 1600), a następnego dnia od godziny 500 do godziny 1300. Pomimo że 13 grudnia 2012 r. pracownik rozpoczął pracę w poprzedniej dobie pracowniczej (trwającej do godz. 600), to nie przekroczył przedłużonego wymiaru dobowego, wynoszącego 10 godzin. Zatem nie wykonywał on pracy w godzinach nadliczbowych. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|