Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (354) z dnia 10.12.2013
Ruchomy czas pracy a przekroczenia norm czasu pracy - stanowisko MPiPS
Obowiązująca od 23 sierpnia 2013 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła do porządku prawnego tzw. ruchomą organizację pracy w dwóch wariantach. Zgodnie z art. 1401 § 1 i 2 K.p. rozkład czasu pracy może przewidywać:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy albo
- przedział czasu, w którym pracownik samodzielnie decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w rozkładowym dniu.
Przy czym nie mogą one naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 1401 § 3 K.p.).
Ważne: W rozkładach czasu pracy, o których mowa w art. 1401 § 1 i 2 K.p., ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. |
Zawarte w art. 128 K.p. pojęcie doby pozostało niezmienione, a jej naruszenie w ruchomej organizacji czasu pracy nie generuje już godzin nadliczbowych. Rozpoczęcie pracy o godzinie wcześniejszej niż to wynika z tej organizacji może jednak spowodować pracę ponadnormatywną. Takie stanowisko w omawianej sprawie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie, które zostało udostępnione naszej redakcji w dniu 20 listopada 2013 r. Jak wyjaśnia resort: "(…) jeżeli pracodawca poleci pracownikowi wykonywanie pracy przed rozpoczęciem przez pracownika pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, o którym mowa w art. 1401 § 1 Kodeksu pracy, ocena, czy doszło do pracy nadliczbowej w rozumieniu art. 151 Kodeksu pracy i czy praca ta była wynikiem przekroczenia normy dobowej czy przeciętnej normy tygodniowej powinna być dokonywana z uwzględnieniem definicji doby pracowniczej.
W opinii Departamentu, jeżeli praca taka zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który objęty jest dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego, to powinna być ona zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Jeżeli natomiast praca taka zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który nie jest już objęty dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego (bowiem upłynęły już 24 godziny od rozpoczęcia przez pracownika pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w poprzednim dniu kalendarzowym), to praca taka powinna być, zdaniem Departamentu Prawa Pracy, zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. (…)".
Przykład |
Pracodawca stosujący system podstawowy od poniedziałku do piątku, w dziale obsługi klienta wprowadził ruchomy rozkład czasu pracy, w którym planowane są różne godziny rozpoczynania pracy. Z uwagi na absencję części załogi dwaj pracownicy, którzy w poniedziałek pracowali: pierwszy od 1200 do 2000, a drugi od 800 do 1600, a we wtorek zgodnie z rozkładem mieli pracować od 1000 do 1800, zostali wezwani do stawienia się w pracy o 900. Zdaniem Departamentu dla pierwszego z nich pierwsza - pozarozkładowa - godzina pracy była godziną nadliczbową z przekroczenia normy dobowej (poprzednia doba upłynęła we wtorek o 1200), a dla drugiego z przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej (poprzednia doba upłynęła wcześniej, bo już o 800).
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|