Gazeta Podatkowa nr 99 (1140) z dnia 11.12.2014
Nadgodziny średniotygodniowe pracownika samorządowego
Jesteśmy jednostką samorządową. Zatrudniamy pracownika, który zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy świadczy pracę w niedziele i w porze nocnej (portier w bursie szkolnej). W jednostce obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Na koniec listopada br. pracownik ten przekroczył o 8 godzin wymiar czasu pracy obowiązujący w tym miesiącu (nie oddaliśmy mu dnia wolnego za pracę w niedzielę). Czy za to przekroczenie przysługuje mu dodatek w wysokości 100%?
NIE. Pracownikowi samorządowemu za godziny pracy przekraczające normę średniotygodniową przysługuje tylko normalne wynagrodzenie za pracę albo czas wolny. Praca nadliczbowa pracowników samorządowych uregulowana jest na innych zasadach niż w przypadku pracowników podlegających przepisom Kodeksu pracy. Pierwszeństwo stosowania ma tu ustawa o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202). Zgodnie z art. 42 ust. 2 tej ustawy, pracownik samorządowy, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której jest on zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Wyjątkowo może ona przypadać w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Wymóg podjęcia pracy nadliczbowej na polecenie przełożonego nie dotyczy przy tym pracownic w ciąży. Nie są także do tego zobowiązani pracownicy samorządowi sprawujący pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujący się dziećmi w wieku do ośmiu lat, chyba że wyrażą na to zgodę.
Pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (art. 42 ust. 4 ustawy). Przywołana regulacja nie przewiduje wypłaty dodatku za nadgodziny, nie różnicuje też nadgodzin na dobowe lub średniotygodniowe.
Udzielenie pracownikowi samorządowemu czasu wolnego za nadgodziny (bez względu na ich rodzaj) wyklucza wypłatę wynagrodzenia za te godziny.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych, w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Jednak nie dotyczy to rekompensowania pracy w nadgodzinach. W tym zakresie odrębne unormowania są wyczerpujące i nie ma potrzeby ani podstaw do uzupełniającego stosowania przepisów Kodeksu pracy. Takie pomocnicze stosowanie wspomnianego kodeksu ma miejsce w zakresie oddawania dnia wolnego za pracę w niedzielę (lub w święta). To właśnie niedostosowanie się do wymogów art. 15111 K.p., który dotyczy tej kwestii, spowodowało prawdopodobnie wystąpienie przekroczeń średniotygodniowych w omawianej sprawie.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|