Gazeta Podatkowa nr 2 (1147) z dnia 5.01.2015
W systemie podstawowym łatwiej o nadgodziny
Zatrudniamy pracownika w podstawowym systemie czasu pracy, po 8 godzin na dobę od poniedziałku do piątku. Jego rozkład czasu pracy przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach tygodnia. W środę i w piątki rozpoczyna on pracę wcześniej niż poprzedniego dnia. Czy oznacza to wystąpienie nadgodzin? Jeżeli tak, to czy zlicza się je z całego okresu rozliczeniowego i opłaca po jego zakończeniu?
W podstawowej organizacji czasu pracy (tzw. systemie podstawowym) praca ponad obowiązującą pracownika normę dobową co do zasady powoduje wystąpienie nadgodzin z przekroczenia dobowego. Są one rekompensowane czasem wolnym lub dodatkiem do wynagrodzenia. Takie nadgodziny powinny być rozliczane na bieżąco, tj. razem z wypłatą za dany miesiąc. Jeżeli za pracę nadliczbową ma być udzielony czas wolny, decyzja pracodawcy lub wniosek pracownika w tej sprawie powinny mieć miejsce przed tą wypłatą. Zrekompensowane na bieżąco nadgodziny dobowe są "zdejmowane" z puli nadgodzin, która wynika z rozliczenia czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli natomiast nie zostały one rozliczone, na koniec okresu rozliczeniowego, powodują na ogół wystąpienie nadgodzin średniotygodniowych.
W systemie podstawowym (jak też w innych systemach czasu pracy) można uniknąć nadgodzin dobowych poprzez wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Polega on na ustaleniu różnych godzin rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach tygodnia lub przedziału godzin, w ramach których pracownik samodzielnie wybiera tę godzinę. W takim rozkładzie ponowne podjęcie pracy w ramach tej samej doby pracowniczej nie powoduje wystąpienia nadgodzin (art. 1401 K.p.). Do wprowadzenia ruchomego rozkładu niezbędne jest jednak spełnienie formalności określonych w art. 150 § 3 lub 5 K.p.
Przykład Pracownicy działu kadrowego zatrudnieni w tzw. systemie podstawowym (od poniedziałku do piątku po 8 godzin), rozpoczynają pracę w poniedziałki i środy o godz. 800, a we wtorki i czwartki o godz. 700. Taki rozkład czasu pracy wynika z obwieszczenia, przy czym pracodawca nie wprowadził formalnie rozkładu ruchomego. W związku z tym, zakładając wypracowanie normy dobowej (8 godz.), we wtorek i w czwartek wystąpiła jedna nadgodzina z przekroczenia dobowego (z doby pracowniczej poniedziałkowej i środowej). Stosowanie wskazanego rozkładu w ramach ruchomego czasu pracy pozwoliłoby na uniknięcie tych nadgodzin. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|