Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (388) z dnia 10.05.2015
Dopuszczalność polecenia pracy w godzinach nadliczbowych w systemie weekendowym
Zatrudniamy kilku pracowników w weekendowym systemie czasu pracy. Czy możemy zlecać im pracę nadliczbową w inne dni niż określone w rozkładzie?
Praca w godzinach nadliczbowych w systemie czasu pracy, o którym mowa w pytaniu, może zostać zlecona jedynie w dni weekendowe.
System pracy weekendowej może być stosowany na pisemny wniosek pracownika. Jego istotą jest świadczenie pracy wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Jest w nim dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 144 K.p.). Składając wniosek o objęcie systemem pracy weekendowej pracownik może wskazać, w jakie dni tygodnia chciałby pracować z ograniczeniem do piątków, sobót, niedziel i świąt.
Jak wynika z art. 150 § 6 K.p. zastosowanie wskazanej organizacji czasu pracy następuje w umowie o pracę. W przypadku pracownika już zatrudnionego w innym systemie czasu pracy, taka zmiana sposobu świadczenia pracy wymaga modyfikacji umowy o pracę. Wniosek w sprawie pracy weekendowej należy przechowywać w części B akt osobowych.
Ważne: Weekendowa organizacja czasu pracy jest w praktyce stosowana wobec pracowników zatrudnionych w ramach niepełnego etatu. |
Wynika to z faktu, iż dopuszczalność pracy jedynie w dni weekendowe w większości okresów rozliczeniowych uniemożliwia wypracowanie wymaganej dla pełnego etatu liczby godzin. W ramach pracy weekendowej przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy jest zwykle niższy niż 40 godzin. Trzy dni pracy w wymienione w art. 144 K.p. dni tygodnia (tj. w piątki, soboty, niedziele), nawet w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym, dają 36 godzin (3 dni x 12 godz.). Przeciętnie w miesiącu występuje od 12 do 14 dni weekendowych, co oznacza możliwość pracy w przedziale od 144 godzin do 168 godzin. Natomiast czas pracy w miesiącu dla zatrudnionych w pełnym wymiarze w 2015 r. waha się od 160 do 184 godzin. W tej sytuacji w umowie o pracę najlepiej określić wymiar zatrudnienia pracownika "weekendowego" na poziomie niższym od pełnego.
Wymiar czasu pracy w 2015 r. podajemy w dodatku nr 2/2015 pt. Kodeks pracy. |
Zwracamy uwagę! Pracodawca, który zatrudni w weekendowym systemie czasu pracy pracownika pełnoetatowego, będzie miał obowiązek wypłacać mu wynagrodzenie jak za pracę w pełnym wymiarze, nawet jeżeli z powodu braku niezbędnej liczby dni pracownik wypracuje mniej godzin niż wynosi wymiar czasu pracy.
Zastosowanie weekendowego systemu czasu pracy pozwala na inne niż wobec pozostałych pracowników traktowanie pracy w niedziele i święta. Przede wszystkim wobec tych pracowników dozwolona jest praca w niedziele niezależnie od rodzaju pracy (art. 15110 pkt 10 K.p.). Ponadto za tę pracę pracodawca nie ma obowiązku udzielania dni wolnych (art. 15111 K.p.), ani zapewnienia co najmniej co czwartej niedzieli wolnej (art. 15112 K.p.).
Wątpliwości związane z omawianym system organizacji pracy dotyczą dni, w które można zlecać pracę w godzinach nadliczbowych. Ponieważ przepisy art. 151 K.p. nie zawierają odpowiedniego wyłączenia, część ekspertów twierdzi, że można polecić wykonywanie pracy w innych dniach niż dni weekendowo-świąteczne.
W sprawie nadgodzin w systemie weekendowego czasu pracy stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. Jak czytamy w piśmie z dnia 17 listopada 2010 r. (znak: GPP-459-4560-75-1/10/PE/RP) polecenie pracownikowi objętemu ww. systemem czasu pracy, wykonywania zadań w inne dni niż weekendowo-świąteczne jest zabronione. Nie ma zatem możliwości, aby polecać takiemu pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych w innych dniach, niż ściśle określonych przez ustawodawcę w art. 144 K.p.
Aby zapewnić pracownikom, którzy wykonują pracę w piątki, soboty, niedziele i święta po 12 godzin prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego, pracodawca może w te dni zlecić tylko po 1 godzinie nadliczbowej.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|