Prowadzenie dokumentacji pracowniczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 66 (1211) z dnia 17.08.2015
Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców
Zatrudniliśmy dwóch pracowników na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego. Czy ewidencja czasu pracy pracowników - kierowców powinna być prowadzona we wszystkich formach wskazanych w ustawie o czasie pracy kierowców, np. w formie wykresówek i wydruków z tachografu? Jak długo przechowuje się ewidencję czasu pracy kierowców?
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.), pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców w formie:
- zapisów na wykresówkach,
- wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
- plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
- innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności lub
- rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa wyżej.
W kwestii, czy należy ewidencjonować czas pracy kierowców łącznie we wszystkich wymienionych formach wypowiedzieli się: Główny Inspektor Pracy oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego. Jak wyjaśniają, na pracodawcy nie ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców łącznie we wszystkich wymienionych formach. Nie ma bowiem potrzeby, aby pracodawca dublował ewidencję czasu pracy i równolegle wykazywał te same dane w różnych formach w sposób ciągły, np. w postaci wykresówek oraz w postaci rejestru opracowanego na ich podstawie, albo w postaci rejestru opracowanego na podstawie wykresówek i jednocześnie w postaci klasycznej ewidencji czasu pracy stanowiącej, zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy, inny dokument potwierdzający czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności.
Powyższa interpretacja nie zmienia faktu, że prowadzona przez pracodawcę dokumentacja, bez względu na formę, powinna stanowić spójną i rzetelną ewidencję czasu pracy kierowcy, która umożliwi prawidłowe ustalenie jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą, np.: wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Co do okresu przechowywania ewidencji czasu pracy kierowcy, to jest on 3-letni, licząc go od zakończenia okresu nią objętego.
Należy nadmienić, że pracodawca jest obowiązany udostępnić na wniosek kierowcy ewidencję czasu pracy. Ewidencja powinna być udostępniona kierowcy w takiej formie, aby była możliwa do odczytania przez kierowcę. Jeżeli kierowca w danym okresie wykonywał tylko czynności podlegające rejestracji przez tachograf, to wystarczającym jest, aby pracodawca udostępnił mu dane zarejestrowane przez to urządzenie (również w formie wydruku).
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|