Gazeta Podatkowa nr 60 (788) z dnia 28.07.2011
Więcej danych w zaświadczeniu o czasie pracy kierowcy
Kierowcy wykonujący przewozy drogowe mają obowiązek przedstawić funkcjonariuszom służ kontrolnych (m.in. Inspekcji Transportu Drogowego) wykresówki za dzień bieżący i poprzednie 28 dni. Na ich podstawie organ kontrolny ustala, czy kierowca prowadził pojazd zgodnie z przepisami o czasie pracy kierowców, w tym - czy zachował dopuszczalny czas jazdy i wymagane odpoczynki. Kierowca ma też obowiązek okazać się wystawianym przez przewoźnika zaświadczeniem o czasie pracy kierowcy, które wydawane jest w sytuacji, gdy w określone dni kierowca nie prowadził pojazdu.
W przypadku gdy powodem takiej przerwy był urlop wypoczynkowy, przebywanie na zwolnieniu lekarskim lub prowadzenie innego pojazdu, który jest wyłączony spod zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006, zaświadczenie wydawane jest na formularzu unijnym. Przewoźnik ma obowiązek przekazać je kierowcy przed rozpoczęciem przewozu drogowego. Ponadto, zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców, pracodawca może wystawić kierowcy zaświadczenie wskazujące przyczynę nieposiadania wykresówek, nieużytkowania karty kierowcy czy niesporządzenia wydruków z tachografu. Zaświadczenie to, w przeciwieństwie do formularza unijnego, nie ma określonej formy i może być stosowane jedynie na terenie Polski.
Stosowany aktualnie przez przewoźników formularz nie wyczerpuje z pewnością wszystkich okoliczności, które mogły być przyczyną nieprowadzenia pojazdu przez kierowcę. Dlatego podjęto prace nad nowelizacją ustawy o czasie pracy kierowców w zakresie treści tego formularza. Zgodnie z nowelizacją, omawiany dokument rozszerzono o trzy dodatkowe przypadki, kiedy kierowca nie prowadził pojazdu. Chodzi tu o nieprowadzenie pojazdu z powodu tego, że kierowca miał czas wolny lub odpoczywał, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub pozostawał w gotowości do świadczenia pracy. Przez czas wolny od pracy lub odpoczynek należy przy tym rozumieć okresy, kiedy kierowca nie prowadził pojazdu, nie wykonywał innej pracy lub nie był dyspozycyjnym, a ponadto nie przebywał na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie wypoczynkowym.
Nowe przepisy zostały już uchwalone przez Sejm i skierowane do podpisu przez Prezydenta RP. Mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. Z pewnością ułatwią one dokumentowanie czasu pracy kierowcy, szczególnie w sytuacjach nieprzewidzianych w obecnie obowiązującym zaświadczeniu.
(Przepisy weszły w życie 31 sierpnia 2011 r. - ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym - Dz. U. nr 168, poz. 1005).
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|