Gazeta Podatkowa nr 65 (1731) z dnia 13.08.2020
Dodatek za nadgodziny przypadające w roboczą niedzielę
W naszej firmie praca wykonywana jest również w niedziele i święta. W jedną z niedziel pracownik zgodnie z obowiązującym go rozkładem przyszedł do pracy na pierwszą zmianę (od godz. 600 do godz. 1400). Po zakończeniu swojej dniówki, na polecenie pracodawcy, został w pracy jeszcze przez godzinę. Czy za tę jedną nadgodzinę przysługuje mu 100% dodatek ze względu na to, że praca nadliczbowa przypadła w niedzielę, czy w wysokości 50%, tj. tak jak za zwykłą nadgodzinę z przekroczenia dobowego?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi przysługuje dodatek za pracę nadliczbową w niedzielę w wysokości 50% (chyba że pracodawca zdecyduje o udzieleniu pracownikowi za tę pracę czasu wolnego).
Praca w nadgodzinach rekompensowana jest dodatkiem lub czasem wolnym. Wysokość dodatku za nadgodziny ustalana jest zgodnie z art. 1511 K.p. i wynosi:
- 100% wynagrodzenia, gdy nadgodziny przypadają: w nocy, w niedziele i święta rozkładowo wolne dla pracownika, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w innych dniach/porach niż wskazane wcześniej.
Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za nadgodziny z przekroczenia normy średniotygodniowej (które w omawianej sytuacji nie wystąpiły). W rozpatrywanej sprawie nadgodziny miały charakter przekroczeń dobowych i wystąpiły w niedzielę, przez którą Kodeks pracy rozumie pracę wykonywaną między godziną 600 w niedzielę a godziną 600 w następnym dniu - chyba że pracodawca ustalił inne godziny. Podjęcie pracy w nadgodzinach w niedzielę nie oznacza jednak automatycznie, że przysługuje za nie 100% dodatek. Wysokość dodatku za nadgodziny w niedzielę należy ustalać na podstawie art. 1511 K.p. (patrz opinia resortu pracy w ramce). Przywołany przepis przewiduje prawo do 100% dodatku za nadgodziny przypadające w niedzielę tylko w razie podjęcia pracy w niedzielę wolną dla pracownika. W sytuacji przedstawionej w pytaniu niedziela zgodnie z rozkładem obowiązującym pracownika była pracująca, a nadgodziny przypadły w porze dziennej. Te okoliczności przesądzają o prawie do 50% dodatku.
"(...) jeżeli u pracodawcy nie zostały ustalone inne ramy czasowe niedzieli niż przewidziane w Kodeksie pracy, to za pracę w niedzielę uważa się (...) pracę wykonywaną między godziną 600 w tym dniu, a 600 w dniu następnym, a więc w czasie obejmującym zarówno porę dzienną, jak i porę nocną (obejmującą, zgodnie z art. 1517 § 1 K.p., 8 godzin między godzinami 21 a 7). Sytuacje, w których pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, określa art. 1511 § 1 pkt 1 K.p. (...) Natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia (...)". Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 18 września 2018 r. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w niedziele i święta:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|