Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (589) z dnia 1.10.2023
Oddanie dnia wolnego za pracę w niedzielę w innym miesiącu okresu rozliczeniowego
Jaki wpływ na wynagrodzenie pracownika ma rekompensata pracy w wolną niedzielę dniem wolnym w innym miesiącu okresu rozliczeniowego?
Zasady rekompensaty pracy w wolną niedzielę reguluje art. 15111 K.p. Jako podstawową formę ustawodawca przewidział obowiązek zapewnienia przez pracodawcę innego dnia wolnego w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego w tym terminie, jego obowiązkiem jest oddanie pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli i to nie jest możliwe, za każdą godzinę pracy w niedzielę wypłaca pracownikowi dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% stawki godzinowej.
W praktyce wskazuje to jednoznacznie, że oddanie dnia wolnego za pracę w niedzielę zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty dodatku w wysokości 100% stawki godzinowej z wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Nie rozwiewa to jednak wątpliwości dotyczących wpływu oddania dnia wolnego na wynagrodzenie pracownika szczególnie, gdy całym dniem wolnym rekompensuje się jedną lub kilka godzin pracy w wolną niedzielę. Przypadek, w którym ma to miejsce w tym samym miesiącu okresu rozliczeniowego został szczegółowo przedstawiony w artykule opublikowanym w UiPP nr 14/2023, str. 33. Wątpliwości dotyczą jednak sytuacji, w której rekompensata niedzielnej pracy dniem wolnym następuje w innym miesiącu okresu rozliczeniowego. Jedną z podstawowych zasad płacowych jest bowiem ta, przewidująca prawo do wynagrodzenia za pracę wykonaną.
Ważne: W miesiącu, w którym doszło do dodatkowej pracy w niedzielę, pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za dodatkowe godziny przepracowane w dniu ustawowo wolnym od pracy, skoro przekroczył wymiar. |
Działanie odmienne od powyższego mogłoby zostać w skrajnych przypadkach zakwalifikowane jako niewypłacenie w terminie całego wynagrodzenia, czyli wykroczenie, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 K.p. To jednak rodzi wątpliwość, czy w miesiącu odbioru dnia wolnego pracownikowi można obniżyć wynagrodzenie o godziny brakujące do wymiaru w związku z oddaniem całego dnia wolnego, lub choćby za równowartość godzin, które pracownik przepracował w wolną niedzielę i otrzymał za nie stawkę godzinową normalnego wynagrodzenia wraz z wypłatą za miesiąc, w którym wystąpiła niedzielna praca?
Przyczyną tych wątpliwości jest fakt, iż w przypadku niedzieli ustawodawca nie zdecydował się na regulację analogiczną do przepisu art. 1512 § 2 K.p., zgodnie z którym w przypadku oddania czasu wolnego za nadgodziny bez wniosku pracownika rekompensata w proporcji 1:1,5 nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Z drugiej jednak strony zmiana rozkładu czasu pracy wynikająca z oddania za kilka godzin pracy w niedzielę całego dnia wolnego w innym miesiącu okresu rozliczeniowego jest okolicznością leżącą po stronie pracodawcy, który samodzielnie decyduje o terminie i formie rekompensaty takiej pracy. To odróżnia niedziele i święta od dni wolnych w związku z planowaniem pracy w przeciętnie pięciodniowych tygodniach pracy, w przypadku których termin odbioru dnia wolnego należy uzgodnić z pracownikiem (art. 1513 K.p.). W efekcie niektórzy autorzy przyjmują, że wynikające z oddania dnia wolnego za niedzielę niedopracowanie wymiaru czasu pracy kwalifikować należy jako przestój, czyli przypadek braku możliwości wykonywania pracy pomimo gotowości pracownika do jej świadczenia, wynikający z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ewentualnie jako niezapewnienie przez pracodawcę odpowiedniej liczby godzin do przepracowania w skutek zmiany rozkładu wynikającej z konieczności oddania dnia wolnego. Jednak za taki dzień wolny od pracy art. 80 K.p. nie przewiduje wynagrodzenia. Potwierdza to stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie zatrudniania pracowników w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy oraz prezentuje część przedstawicieli doktryny (por. Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, C.H. Beck 2023, do art. 15111). Pracownik zachowuje jedynie prawo do wynagrodzenia przestojowego za ewentualne godziny brakujące do normy dobowej.
Przykład |
Pracownik został wezwany do pracy w wolną niedzielę przypadającą 27 sierpnia 2023 r. i przepracował w tym dniu 3 godziny. Wobec braku możliwości udzielenia innego dnia wolnego w okresie 6 dni następujących po pracy w niedzielę, odbiór dnia wolnego miał miejsce w kolejnym miesiącu okresu rozliczeniowego, czyli we wrześniu 2023 r. (w zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, licząc od 1 stycznia).
W przedstawionym przypadku w sierpniu 2023 r. pracodawca powinien wypłacić pracownikowi dodatkowo normalne wynagrodzenie za 3 godziny przepracowane w wolną niedzielę. Oddanie dnia wolnego we wrześniu 2023 r. spowodowało, że pracownik nie nabędzie z ostatnim dniem okresu rozliczeniowego prawa do 100% dodatku do wynagrodzenia za nadgodziny, którymi w razie braku rekompensaty dniem wolnym skutkowałaby niedzielna praca. Wynagrodzenie za wrzesień 2023 r., określone w stawce miesięcznej, należy zdaniem GIP pomniejszyć o wynagrodzenie za 3 godziny (za pozostałych 5 godzin przysługuje wynagrodzenie przestojowe).
www.Czas-Pracy.pl - Praca w niedziele i święta:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|