Gazeta Podatkowa nr 2 (2085) z dnia 4.01.2024
Nadgodziny w niedzielę będącą dla pracownika dniem pracy
Pracownik świadczy pracę w systemie równoważnym w przedłużonym do maksymalnie 12 godzin w wymiarze dobowym. Zgodnie z grafikiem czasami pracuje też w niedziele, gdyż w zakładzie praca odbywa się przez 7 dni w tygodniu. W jedną z niedziel miał w harmonogramie wyznaczoną pracę w godzinach od 600 do 1400, a faktycznie na polecenie pracodawcy pracował w tym dniu od godziny 600 do 1800. Jak należy rozliczyć nadgodziny przypadające od 1400 do 1800 - z dodatkami 50% czy 100%?
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Za pracę w godzinach nadliczbowych, zgodnie z art. 1511 § 1 K.p., oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości:
a) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
b) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wskazany powyżej.
Zatem wysokość dodatku do wynagrodzenia zależy od tego, w jakim dniu i porze dnia pracownik pracował w godzinach nadliczbowych.
Kodeks pracy reguluje też inny niż finansowy sposób rekompensaty za nadgodziny. W zamian za nie może być udzielony czas wolny, jednak nie dotyczy on okoliczności podanych w pytaniu.
W przedstawionej sytuacji praca w niedziele jest w zakładzie dozwolona i pracownik miał ją zaplanowaną w grafiku. Tym samym ta niedziela była dla pracownika rozkładowym dniem pracy. W takim przypadku godziny pozarozkładowe przypadające w tę niedzielę od 1400 do 1800 (pora dzienna) były dla pracownika godzinami nadliczbowymi z przekroczeń dobowych. Oznacza to, że rekompensując taką pracę dodatkami do wynagrodzenia, pracodawca jest obowiązany wypłacić za nią dodatki w wysokości 50% wynagrodzenia. Dodatki w wysokości 100%wynagrodzenia przysługiwałyby pracownikowi, gdyby ta niedziela nie była dla pracownika dniem pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w niedziele i święta:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|