Gazeta Podatkowa nr 3 (1774) z dnia 11.01.2021
Rekompensata za nadgodziny w wolną niedzielę
Jeden z pracowników zachorował, dlatego w niedzielę (10 stycznia br.), która dla niego miała być robocza, wezwaliśmy w zastępstwie innego pracownika. Dla niego ta niedziela miała być wolna, ale w związku z poleceniem pracodawcy pracował w tym dniu przez 9 godzin. Do końca okresu rozliczeniowego (obowiązują nas okresy miesięczne) nie będzie możliwe oddanie temu pracownikowi dnia wolnego za pracę w niedzielę. Czy w związku z tym za każdą godzinę pracy w niedzielę będzie mu przysługiwał 100% dodatek?
Moim zdaniem w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi będą przysługiwały dwa 100% dodatki do wynagrodzenia za pierwsze 8 godzin pracy w niedzielę oraz jeden 100% dodatek za 9. godzinę pracy w tym dniu.
Nieudzielenie dnia wolnego za pozarozkładową pracę w niedzielę zazwyczaj powoduje przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. Za każdą godzinę takiego przekroczenia pracownikowi przysługuje 100% dodatek (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). W przypadku pracy w niedzielę niezrekompensowanej dniem wolnym występują więc dwie odrębne podstawy nabycia prawa do dodatku: za pracę w niedzielę (art. 15111 § 2 K.p.) i za przekroczenie normy średniotygodniowej. Takie stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy, który w piśmie otrzymanym przez nasze Wydawnictwo w dniu 14 listopada 2012 r. uznał, że za pracę w niedzielę (i święto) niezrekompensowaną innym dniem wolnym od pracy w danym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługują dwa dodatki do wynagrodzenia.
Dzień wolny za pracę w niedzielę rekompensuje pracę w tym dniu tylko w granicach obowiązującej pracownika normy dobowej. Za godziny przekraczające tę normę pracownikowi przysługuje rekompensata za nadgodziny z przekroczenia dobowego (przykład).
Przykład Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu z tym zastrzeżeniem, że z powodu nieoddania dnia wolnego za pracę w niedzielę na koniec okresu rozliczeniowego wystąpiły przekroczenia średniotygodniowe. W tej sytuacji, przyjmując stanowisko GIP, pracownik za 9 godzin pracy w wolną dla niego niedzielę powinien otrzymać:
|
www.Czas-Pracy.pl - Praca w niedziele i święta:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|